Nedvesebb időben is kigyulladhat az erdő
Az erdőtüzek gyakran a villámcsapások miatt pattannak ki, egy új kutatás ennek körülményeit vizsgálta meg.
Az erdőtüzek kipattanásáért legnagyobb részben ugyan az ember a felelős, ám a leégett terület méretében már a villámok gyújtotta tűz vezet. A felhő-föld villámok (közkeletű szóval a lecsapók) felelősek az erdőtüzeket elindító szikráért, ám a feltételezések eddig úgy szóltak, csak akkor gyújthatnak tüzet, ha úgynevezett száraz villámcsapás van, vagyis nem jár számottevő csapadékkal a zivatartevékenység. A korábbi elképzelés szerint akkor volt veszélyes egy villám, ha 2,5 milliméternél kisebb csapadékot hozott a zivatara, azonban ez nem alapult rendszeres méréseken, hanem leginkább időjárási radarkép-elemzéseken.
Egy új, a Geophysical Research Letters folyóiratban közzé tett kutatás eredménye szerint azonban a helyzet ennél összetettebb, vannak olyan szituációk, amikor a csapadékkal érkezők is okozhatnak tüzet. A Washington Állami Egyetem számolt be az új, szakembereik vezetésével és részvételével zajlott kutatásról.
Az erdőtüzek nemcsak évről-évre egyre sűrűbben bukkannak fel a hírekben, hanem a szén-dioxid-kibocsátáshoz és a légszennyezéshez is hozzájárulnak. Ennek megakadályozásához ismerni kell őket, és különösen jó lenne megfejteni, milyen körülmények vezetnek el e tüzekig. A kutatók most az USA nyugati területének csapadék- és villámcsapás viszonyait vizsgálták át, 2015-2020 nyári hónapjai (májustól szeptemberig) során. Ezt több mint 4600 természetes eredetű erdőtűz és bozóttűz adataival vetették össze, ami ezen időszak alatt volt. Összesen 3726 villámcsapást tudtak összefüggésbe hozni a tüzekkel, vagyis ennyi esetben találták meg a tüzeket nagy valószínűséggel elindító villámot.
Különösen az erdők fogékonyak az ilyen típusú tűzre, mivel a nyári aszályos időszakban a talajon heverő lehullott ágak, vagy az aszályban elszáradt növényzet könnyen lángra kaphat. Ráadásul e tüzek gyakran nehezen elérhető helyeken pattannak ki, ahova a hegyi vagy erdei viszonyok közt igen nehezen juthatnak csak el a tűzoltók.
A kapott adatok alapján egészen 7,7 milliméter csapadékig előfordulhat tüzet okozó villámcsapás. Ez ugyan még mindig nem túl nagy eső, de fontos abból a szempontból, hogy így felkészültebben várhatnak a tűzoltók is az esetleges szükséghelyzetre, vagyis tudják, hogy ilyenkor sem lehet lazítani.
A vizsgált tüzek 15 százaléka olyan tűz volt, ami parázsló zsarátnokként hosszabb időn keresztül alattomosan izzik, majd hirtelen fellobbanva lángolni kezd. Ilyen általában a tőzegtűz, és a kutatásban úgy találták, e tüzek voltak a jelentősebb (3-7,7 mm) csapadékhoz köthetőek.
Kaliforniában a legnagyobb, villámcsapás által gyújtott tűzvész 2020-ban volt, ekkor egyidejűleg több helyen is fellobbantak a lángok a száraz zivatar villámcsapása hatására, augusztus 16–19. között. 12 ezer villámcsapást detektálták, és egyidejűleg 650 helyszínen pattant ki tűz, s végül több mint 4100 négyzetkilométer égett le, ez Kalifornia államának 1 százaléka.