A Holdba csapódott az orosz Luna–25 szonda
A szonda a Hold déli sarkvidékét vette volna célba, ám egy sikertelen manővert követően megszakadt vele a kapcsolat.
2023. augusztus 11-én indították útnak az 1976 óta első orosz holdszondát, amelynek a tervek szerint 23-án kellett volna landolnia. Augusztus 18-án az első pályamódosító manővert még sikerrel vette a szonda, ekkor a telemetriai adatok szerint minden rendben üzemelt. Ezt követően 19-én magyar idő szerint kora délután, 13:10-kor parancsot kapott arra, hogy a tervezett landoláshoz szükséges pályára álljon a Hold körül. Azonban a pályamanőver nem sikerült, és a szondával magyar idő szerint 13:57-kor megszakadt a kapcsolat.
A Roszkozmosz, szokásosan szűkszavú közleménye szerint vészhelyzet alakult ki a szondán a parancs végrehajtása során, emiatt nem tudta a megfelelő pályát felvenni a szonda. A kapcsolat újbóli felvétele sem 19-én, sem 20-án nem járt sikerrel. Az elemzések szerint a parancs végrehajtásának valós adatai alapján nem a tervezett pályára állt rá, és a szonda a Holdba csapódhatott. A balsiker okát különbizottság vizsgálja majd. Egy belső információ szerint a pályamanőver során egy számítási hiba miatt a tervezettnél 1,5-szer hosszabb ideig üzemelt a szonda hajtóműve, ez pedig a leszálláshoz szükséges helyett becsapódó pályára állította a szondát.
A szonda elvesztése hatalmas presztízsveszteséget jelent az orosz űriparnak, hiszen az utolsó holdi küldetést még a Szovjetunió fennállta idején végezték el.
Az indiai, szintén augusztus 23-án leszállást tervező Csandraján-3 szonda egyelőre megfelelően végrehajtotta a saját pályamanővereit, és remélhetőleg sikerrel landolhat majd. Az indiai szonda 2019-es elődje, a Csandraján-2 becsapódott a Holdba.