Exobolygó-ütközésre utaló jeleket találtak

Nagy bolygóütközések a Naprendszerben is voltak, egy új kutatás során egy exobolygó esetében találtak erre utaló jeleket.

A TOI-1853b jelű, Neptunusz-méretű exobolygót 2019-ben fedezték fel, az égitest távolsága tőlünk 539 fényév. Az objektum érdekessége azonban a sűrűségében rejlik: minden hozzá hasonló nagyságú bolygónál legalább kétszer nehezebb. Ez azt jelenti, hogy a típusához képest aránytalanul sok benne a kőzetanyag, és a sűrűsége meghaladja az acélét. A Nature folyóiratban publikált felfedezést a Bristoli Egyetem ismertette.
A nagy, nemzetközi kutatócsoport vizsgálatai arra utalnak, hogy ez a különleges tulajdonság egy lezajlott bolygóütközésnek köszönhető, egy ilyen ütközés során a légkör könnyebb gázai és a víz eltűnnek, míg a kőzetanyagok visszamaradnának. Egy ilyen jellegű, nagy energiájú ütközés eredménye a mi Holdunk is.
„Tudjuk, hogy rengeteg különféle bolygó létezik a távoli exobolygó-rendszerekben, és ezek közt sok nem rendelkezik a Naprendszerben meglévő hasonmással, azonban sokuk helyezkedik el a mi kőzetbolygóink és a jégóriásaink (Uránusz, Neptunusz) között mind méretben, mind összetételben” – magyarázta Dr. Philip Carter, a kutatás résztvevője. A bristoli kutatók az ütközések hatásait felmérő modellszámításokkal járultak hozzá a vizsgálatokhoz. Ezek alapján kiszámították, hogy az eredetileg vízben gazdag, nagyobb méretű bolygóba egy extrém energikus becsapódás során, több mint 75 kilométer per másodperc sebességgel érkező másik égitest hatására születhetett meg az a bolygó, amit ma a TOI-1853b néven ismerünk.
E bolygó bizonyítékkal szolgál a galaxis-szerte lezajló bolygóütközésekre, és a bolygókeletkezés saját Naprendszerünk alapján alkotott elméletét más bolygórendszerekkel is összeköti.