Elvégezte feladatait az indiai holdjáró
A Pragyan nevű kis automata rover a számára kitűzött utat bejárta és a mérési adatait is továbbította a Földre.
Az Indiai Űrhivatal (ISRO) 2023. szeptember 2-án közölte, hogy a rover elvégezte feladatát, a mérési eredményeit a leszállóegység segítségével továbbította a Földre, majd leparkolt. Ezt követően a rovert alvó üzemmódba kapcsolták. Az eszközt csupán egyetlen holdi nappalon, vagyis alig két földi héten át üzemelőre tervezték, azonban a napelemei segítségével az akkumulátorait teljesen feltöltötte a sötétség beállta előtt, és így várakozik a szeptember 22-én újra felkelő Napra. Az indiai szakemberek szerint nem esélytelen, hogy sikerül majd felébreszteni a rovert. A pihenőre kapcsolás előtt a napelemeit olyan szögbe állították, hogy azok kihasználhassák majd az újra megjelenő fényt.
Azt azonban érdemes tudni, hogy a rover elektronikus eszközeit nem úgy tervezték meg, hogy azok kiállhassák a holdi éjszaka gyötrelmesen hideg időszakát. A holdi éjszakai hőmérséklet a -120 Celsius-fok körüli értéket éri csak el, de a sarkvidékeken még ennél is hidegebb, akár -153 Celsius-fok lehet. Könnyen érthető, hogy e hőmérsékleteket csak nagyon különleges eszközökkel lehet túlélni. Szakértők valószínűbbnek tartják, hogy a műszerei nem élik túl ezt a hideget, mivel India nem rendelkezik egyelőre az ehhez szükséges technológiával.
Arról egyelőre nem nyilatkoztak az ISRO szakemberei, hogy talált-e vízjégre utaló jeleket a rover, bár korábban már említették, hogy ként és számos más elemet (többek közt alumínium, mangán, oxigén, szilícium) is sikeresen azonosítottak a műszerei.
Az indiai űrprogram az 1960-as évektől tart, 2014-ben sikeresen küldtek egy szondát Mars körüli pályára, és néhány napja indították útnak az Aditya-L1 nevű napszondájukat.