Négyszirmú égi virág
A VLT (Nagyon Nagy Távcső) által készített felvételen egy úgynevezett Einstein-kereszt látható.
Különös, négyszirmú virágra emlékeztető felvételt tett közzé az Európai Déli Obszervatórium (ESO), a virág közepe és szirmai is egy-egy galaxisból állnak. A középső, vöröses árnyalatú galaxis nem a vöröseltolódás miatt ilyen színű, nem azért, mert távolodik tőlünk, hanem azért, mert sok idős, vörösesebb fényű csillag alkotja.
A négy szirom is csak egyetlen galaxist mutat, azonban a gravitációs lencsehatásnak köszönhetően megnégyszereződött. Ez a galaxis sem azért kékes, mert közeledik hozzánk, hanem azért, mert fiatalabb, kékes csillagokból áll.
A gravitációs lencsehatás gyakran gyűrűszerű, de emellett számtalan izgalmas, torzult alakzatot is eredményez, azonban egyes, speciális eseteiben kereszt alakban, megnégyszereződve jelennek meg a lencse által kinagyított háttérben lévő objektumok. Ehhez arra van szükség, hogy a középen lévő, a tömegével a lencsehatást elvégző galaxis viszonylag közel, a megnégyszerezett objektum pedig pontosan a galaxis középpontja mögött (tőlünk nézve) legyen, ám sokszorosan nagyobb távolságban.
A gravitációs lencsehatás miatt láthatunk számos olyan, nagy távolságban lévő halvány objektumot, amit egyébként nem volnánk képesek észlelni. Ez esetben a felnagyított és megnégyszerezett galaxist tudták a szakemberek tanulmányozni. A távolabbi galaxis akkor létezett, amikor a Világegyetem a jelenlegi korának csupán ötödénél járt, vagyis a vizsgálata a korai galaxisokról, ez esetben a gyors ütemű csillagkeletkezésről árulkodik.