Vulkánok jege segítheti a kitörések előrejelzését
A világ számtalan aktív vulkánján nincs folyamatos mérés, például azért, mert igen költséges vagy épp veszélyes feljutni a tetejükre, ám egy új kutatás szerint ezek sem mind elveszett esetek.
A világ aktív tűzhányóinak 15-20 százaléka, mintegy 250 rendelkezik jégborítással, ez pedig különös módon megnehezíti a műszeres megfigyelésüket akár helyszíni mérésről, akár műholdas megfigyelésről van szó. Az Aberdeeni Egyetem egy olyan új elképzelésről számolt be, amelyben a jégborításnak jut főszerep, egy nemzetközi kutatócsoport a gleccserek segítségével szerezne a vulkánok aktivitásáról információkat.
A kutatók 37 dél-amerikai vulkánt és azok környezetében 600 gleccsert vizsgáltak meg, ezekből 74 magán a vulkánon, a többi csak viszonylagos közelségében helyezkedett el. Műholdas hőmérsékleti mérések adatait használták fel, ezeket hasonlították össze a gleccserek helyzetének alakulásával. A vizsgálatok először is feltárták, hogy az aktív vulkánokon lévő gleccserek nagyobb tengerszint feletti magasságban helyezkednek el, mint a nem vulkáni hegyeken lévők. Ez annak köszönhető, hogy a vulkán hője miatt korlátozott a jég kiterjedése, és pont ez a tulajdonság teszi lehetővé, hogy felhasználják a jég kiterjedését.
Az aktívabbá váló vulkánok hőmérséklete már kb. 5 évvel egy közelgő kitörés előtt megemelkedik, ez pedig befolyásolja a jégborításukat, gleccsereiket. A gleccserek megfigyelésével e módon lehet tudomást szerezni arról, hogy valamire készülődhet a vulkán. Egy ilyen jelzés arra figyelmeztethet, hogy az adott hegyet szorosabb megfigyelés alá kell vonni, és muszáj bevetni más megfigyelési technikákat is. A jég a kutatók szerint akkor is segítséget nyújthat, ha egyáltalán nincs mód más mérési módszerekre.
A kutatásnak még egy következménye van: az aktívnak minősülő vulkánok gleccsereit a klímakutatásban nem szabad figyelembe venni, mivel ezekre a klímánál erősebben hat a vulkánjuk hője.