Jégszegény Antarktisz lehet az új norma
Az elmúlt években többször is rendkívül alacsony volt az antarktiszi tengerjég kiterjedése, egy új kutatás azt erősíti: ez lehet az új norma.
A Communications Earth & Environment folyóiratban megjelent új kutatási eredmény arra utal, hogy a déli sarkvidéki tengerjég elmúlt években tapasztalt rekord alacsony kiterjedése nem valami kilengés, hanem az új norma lehet.
2023 februárjában minden korábbi rekordnál alacsonyabb volt az antarktiszi tengerjég nyári kiterjedése (36 százalékkal kisebb, mint az átlag), egy 7 éves trend folytatásaként. Ezt a nyári rekordot aztán őszi és téli is követte, a műholdas megfigyelések kezdete óta a legnagyobb anomáliaként. Két ausztrál kutató összegzést végzett: vajon mi okozhatta ezt a rekordokat halmozó időszakot? Arra jutottak, hogy a Déli-óceán felszín alatti vizeinek melegedése, ez pedig nem jó hír, mert arra utal, átalakulóban az antarktiszi tengerjég kialakulását és fenntartását biztosító rendszer.
A kutatók az elemzéseiket 2023 júliusában végezték, s eddig az egész év rekord alacsony jeget produkált – azóta tudjuk, hogy a tendencia a téli kiterjedésben is folytatódott, az augusztusi (déli féltekei tél) adatok alapján. Az 1978 novemberéig visszanyúló műholdas mérési adatok elemzése alapján a kutatók úgy látják, a több évtizedes változékonyságon túlmutatnak azok a változások, melyeket tapasztalunk.
Az adatok szerint három időszakot tudtak elkülöníteni, ezek közül a harmadik, a 2016-ban kezdődő volt az, ami a gyors lefelé ívelő tendenciát mutatja. Az adatokról azonban nem lehetett azt kijelenteni, hogy a különböző modellszámításokban jelzett ingadozásokat tükrözik, nemcsak a mostani csökkenés, de a 2014-ig tapasztalt növekedés sem. Ez utóbbit a kutatók szerint egy még működő pozitív visszacsatolás tarthatta fenn, azonban 2016-tól igen gyors lejtmenetbe kapcsolt a tengerjég.
Az egyes korábbi évek kiugró alacsony értékeit hozzá lehet rendelni légköri eseményekhez, azonban az elmúlt évek tendenciái nem ezeket az eseményeket tükrözik. Például mind a 2022-es, mind a 2023-as rekord alacsony tengerjég-minimum teljesen átlagos légköri körülmények közepette állt be. Azonban a tengervíz hőmérséklete túlzottan meleg volt, és ez mindenképp kihat a jégre. A 100-200 méteres mélységekben végzett mérések alapján egyértelmű melegedés látható azóta, amióta rendelkezésre áll ilyen adatsor, a melegedés 2015-ben kapcsolt nagyobb sebességre. 2016-tól pedig szorosan együtt jár a víz melegedése és a tengerjég csökkenése.
Ugyan a klímamodellek már korábban jelezték, hogy az antarktiszi tengerjég se örök, de talán bizakodtunk, mivel nem kezdett úgy fogyni, mint az északi megfelelője. Azonban a kutatók szerint mostantól e régió is ugyanazt a gyors csökkenést élheti meg. A folyamatok és az összefüggések mélyebb megértéséhez rengeteg további mérés és vizsgálat szükséges, mielőtt még túl késő.