A cigarettacsikk, mint mérgező műanyagszennyezés
Sok billió szál cigarettát adnak el évente a világban, de a csikkeknek csupán egyharmada kerül a kukákba, a többi az utca kövezetére hull, és onnan folyókba, majd tengerekbe kerül.
A csikkből kiázó nikotin és kátrány pedig súlyosan szennyezi a környezetet, azzal a plasztikkal egyetemben, amelyből a cigaretta szűrője készül. „Jóformán bele sem gondolunk, hol dobáljuk el a csikkeket” – mutat rá Cindy Zipf, a Clean Ocean Action környezetvédő szervezet vezetője a nationalgeographic.com cikkében.
A cigaretta szűrőjéből kijutó cellulóz-acetát az óceánokban mikroplasztikká bomlik le, de az is sokszor megesik, hogy darabkáit a tengeri állatok zsákmánynak nézik, és bekapják. „Azt hiszik, táplálékmorzsa úszik a víz tükrén” – mondja Zipf.
A 20. század első felében világszerte gyorsan nőtt a dohányosok száma, ugyanúgy, mint
a tüdődaganatok és a dohányzással összefüggő más betegségek gyakorisága. Az 1950-es években feltalált füstszűrős cigaretta már kevesebb daganatkeltő anyagot enged a dohányos
szervezetébe, a rákhalálozási statisztikák mégsem akarnak javulni – viszont a filterrel még több lett a szennyező műanyag. A tengerek az új találmány, az e-cigaretta növekvő népszerűségét is megszenvedik. Milliók és milliók váltottak elektromos cigarettára, és milliók járnak el vele ugyanúgy, mint a filteres csikkel: lazán eldobják.