Akár már 7 év múlva elérhetjük a másfél fokos melegedést

A klímacélok szerint ennek az évszázadnak a végéig szabadna bekövetkeznie a másfél fokos globális felmelegedésnek, azonban egy új kutatás arra jutott, hogy a kibocsátások növekedése miatt sokkal hamarabb elérhetjük.

Egy újonnan, az Earth System Science Data szakfolyóiratban publikált tanulmány szerint ahogy a fosszilis energiahordozók, üzemanyagok hatására a szén-dioxid-kibocsátás tovább növekszik, úgy válik egyre elérhetetlenebbé a klímacél. A párizsi egyezményben azt jelölték meg a szakemberek, hogy a kibocsátást úgy kell mérsékelni, hogy a felmelegedés 2100-ra ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot. E másfél fok kritikus érték, mivel számos jelenség visszafordíthatatlanná válik ennél nagyobb felmelegedés esetében. Az adatokról az Exeteri Egyetemhez tartozó Global Carbon Budget projekt weboldala számolt be.
A 2023-as kibocsátás rekord magas, 36,8 milliárd tonna, ez 1,1 százalékos növekedést jelent a 2022-es adathoz képest. A fosszilis energiahordozókhoz köthető kibocsátás ugyan egyes régiókban csökken, így pl. Európában vagy az USA-ban, azonban globálisan tovább emelkedik. Egész egyszerűen túl lassan cselekszünk ahhoz, hogy ennek globális hatása lehetne. A földhasználathoz köthető kibocsátás kissé csökken, de sajnos nem eléggé, így a jelenlegi erdőirtások ütemét még mindig nem képes ellensúlyozni.
E két tényező hatására a 2023-as szén-dioxid-kibocsátás mértéke a becslések szerint 40,9 milliárd tonna lesz… Sajnos sokkal inkább egy elnyúló platón van a kibocsátásunk, nem pedig meredek csökkenést tapasztalni, ahogy arra a célok érdekében szükség volna.
„Elkerülhetetlennek tűnik, hogy a párizsi egyezmény másfél fokos célját túllépjük, és a COP28 klímakonferencián a vezetőknek igen gyors fosszilis energiahordozó-csökkentésről kell megegyezniük még ahhoz is, hogy a 2 Celsius-fokos célnak még esélye lehessen” – mondta Pierre Friedlingstein professzor, a kutatás vezetője.
A számítások azt is felmérték, mennyi lehet még hátra, hogy túllépjük a másfél fokot. A kibocsátási trendeket figyelembe véve úgy tűnik, sorra túlléptük a kijelölt mennyiséget, vagyis nem csak egy évnyi kiugró kibocsátási adatról van szó. A számítások alapján 50 százalék esélye van annak, hogy 2030-ban, vagyis 7 év múlva már a 1,5 Celsius-fokon túllépünk. A bizonytalanságok nagyok, és például olyanokból adódnak, mint a nem szén-dioxid eredetű melegedés mértéke (pl. metán vagy más üvegházgáz). Az azonban bizonyos, hogy elképesztően gyorsan fogy az időnk ahhoz, hogy a klímaváltozás legrosszabb következményeit elkerülhessük.
A fosszilis energiahordozókon kívül az erdőtüzekből származó szén-dioxid-kibocsátás is az átlagnál nagyobb volt 2023-ban, leginkább a példátlan kanadai tűzszezon hatására. Azok a technológiák, amelyekkel direkt módon kivonjuk a légköri szén-dioxidot, 0,01 millió tonna szén kivonására képesek, ez nagyjából olyan hatású, mintha kiskanállal akarnánk kimerni az óceánt: nem egészen egymilliomod része a jelenlegi fosszilis energiahordozóhoz köthető kibocsátásnak…
A számításokat egy több mint 120 kutatóból álló csoport végezte el éves, ellenőrzött és teljesen átlátható adatok alapján.