Piros pixelek
Az Earth Observatory a napokban három működő vulkánról is közzé tett űrfelvételt, amelyeken infravörös mérések nyomán a kráterek hője is jól látható.
2023. november 29-én az antarktiszi Erebus volt az aktuális nap képe az Earth Observatory honlapján, annak a ritka pillanatnak köszönhetően, amikor a felhőzet nem fedte el a jég borította vulkánt. Az Erebus a világ legdélebbi működő vulkánja, és ráadásul állandó lávatóval is rendelkezik, ami rendkívül ritka jelenség. A Landsat-9 műholdnak november 25-én sikerült megörökítenie a felhőrétegből kilógó hegy felső régióját, és jól láthatóak a kráterben azok a piros pixelek is, amelyek a legalább 1972-től fogva létező lávatavat képviselik. Az Erebus James Clark Ross sarkkutató-felfedező hajója után kapta a nevét, 1841-ben, amikor először megpillantották.
December 4-én az indonéziai Anak Krakatau – a Krakatau gyermeke – került elénk egy két nappal korábbi műholdfotó révén. Az 1883-ban kolosszális kitörésével híressé vált Krakatau az akkori robbanást követően megsemmisült, hogy azután 1927-ben „gyermeke” kibukkanjon a tengerből, s újjászülessen. Az azóta 338 méteresre nőtt Anak Krakatau 2018-ban egy viszonylag kicsi, ám mégis katasztrofális kitöréssel hívta fel magára a figyelmet. A tengerfenékről felépült hegy instabil lejtője leomlott, és ennek hatására a közeli partokon pusztító cunami söpört végig, amelynek több mint 400 halálos áldozata és közel 15 ezer sérültje volt. A kitörés után a leomlott vulkán már csak 110 méterrel magasodott a tenger fölé – ám azóta is folyamatosan épül, rendszeres kitörései által. A hegy felépítése és földrajzi elhelyezkedése miatt a hasonló események szinte bármikor bekövetkezhetnek! A 2023 szeptembere óta aktívabb Anak Krakatau november végén kapcsolt kicsit nagyobb sebességre, számos kisebb robbanás zajlott a hegyen, a Landsat-8 felvételén a 2023. december 2-i állapotot látjuk. A kráterben látható piros pixelek ez esetben nem lávatóról tanúskodnak, pusztán a forró hőmérsékletet jelzik.
December 5-én az etióp Erta Ale mutatta meg magát a nap képeként. Az Afrikai-hasadékvölgy részét képező Danakil-mélyföldön található vulkán, amely szintén a világ mindössze nyolc lávatóval rendelkező vulkánja közé tartozik. E hegy lávatava 1967 óta bizonyosan létezik, de elképzelhető, hogy már 1906-tól fogva. A felvételen látható piros pixelek ezúttal ismét a lávató hőjét jelzik tehát, ahogy az Erebus esetében is. A fotót a Landsat-8 készítette november 27-én a jellegzetes pajzsvulkánról. A hosszúkás alakú hegy gerincén lévő kráterrégióból fekete lávafolyások indulnak ki, ráadásul az elmúlt napokban ez az aktivitás felerősödött. Egy korábbi, 2017-2020 közti aktív szakasza során a lávafolyások mintegy 30 négyzetkilométernyi területet borítottak be friss bazalttal.