Tengerszint és a parti városok süllyedése
A tengerszint emelkedésének következményébe csak ritkán számítják bele azt, hogy egy adott parti város maga süllyed vagy emelkedik.
A tengerszint emelkedése részben visszavezethető a jégtakaró olvadására, részben pedig a melegedő tengerek hőtágulására, azonban ez a két adat nem elegendő ahhoz, hogy kiszámítsuk, mennyire válhat egy-egy város számára veszélyessé a helyzet. Azt megtudhatjuk ezekből, hogy abszolút értékben mennyit emelkedik a vízszint, ám az emelkedés hatását ellensúlyozhatja vagy fokozhatja az érintett település alatt a szárazföld emelkedése, illetve süllyedése. Egy új kutatásban arról számolnak be az Amerikai Geofizikai Unió most zajló konferenciáján, hogy vajon miként érinti Afrika 20 legnépesebb parti nagyvárosát a tengerszint relatív emelkedése. A kutatást az EOS földtudományi portál ismertette.
Bolygónk szárazföldjei nem állandó magasságúak, jól ismert, hogy akár süllyedni, akár emelkedni képes egy-egy terület, különféle rövidebb vagy hosszabb távú hatások miatt. Például számos esetben a nagy léptékű vízkiemelés miatt süllyed jelentősen egy város környezete, ám az emelkedését is okozhatják egyes természetes geológiai folyamatok.
A nagyvárosokra sajnos jóval inkább a süllyedés jellemző, mivel a gyorsan gyarapodó népességet el kell látni ivóvízzel, ezt pedig a talajvíz kiemelésével lehet leginkább megoldani. A vízkiemelés olyan gyors, hogy nem tud a csapadékból vagy más forrásokból újratöltődni a talajvíz rétege.
A kutatók egy távérzékelési technológia, az InSAR (műholdas radar-interferometria) segítségével feltárták az egyes települések süllyedését vagy emelkedését. A technológia rengeteg alkalmazási területen használatos, vizsgálják vele a vulkánok miatti talajemelkedést, a jég olvadásának mértékét, vagy épp a földrengések hatásait is. Az afrikai nagyvárosok legtöbbje esetében mutattak igen nagy, évi 1 centinél nagyobb arányú süllyedést, például Lagos, Alexandria, Lome, Mombasa, Dar es Salaam esetében nagyobb a süllyedés, mint a vízszint emelkedése – és ugye ehhez hozzáadódik a tengerszint jelenlegi, évente 0,44 centis emelkedése még.
Talán még nem felejtettük el, az alig pár hónapja a Földközi-tenger partján, Líbiában lejátszódott tragédiát, amelynek során Derna városát elpusztította az áradás. A kutatók mérései szerint az infrastruktúra hibái mellett ehhez is hozzájárult mind a tengerszint emelkedése, mind a terület süllyedése. E két tényező együttesen hatalmas veszélyt jelent a partokon élők számára, és ezért is fontos együttesen vizsgálni őket. A probléma felismerése az első lépés abban, hogy kidolgozzanak valamilyen stratégiát a helyzet ellensúlyozására.