Napkeltétől napnyugtáig a Curiosity marsjáróval
A NASA rovere egy marsi nappal fényviszonyainak változását örökítette meg animált felvételén.
A Curiosity marsjáró 2023. november 8-án, a Marson töltött 4002. marsi napján, sem unatkozott, holott ezekben a hetekben a Mars elhelyezkedése miatt földi irányítással nem volt élő kapcsolat. Ilyenkor a Földről nézve a Mars a Nap „közelében” tartózkodik, a Nap pedig rendkívüli módon zavarja a rádiókapcsolat fenntartását. Épp ezért minden ilyen esemény során a NASA pihenőre kapcsolja a marsi eszközeit, vagy olyan, előre beállított feladatot végeztet velük, amelyre külső beavatkozás nélkül, problémamentesen képesek az eszközök. A környezeti méréseket ilyenkor is folytatják, ám a roverek ezekben a helyzetekben nem gurulnak, és nem végeznek például mintavételt sem.
Egy ilyen alkalmat használtak ki a Curiosity irányítói néhány hete, és azt a parancsot programozták a marsjáró irányítórendszerébe, hogy a pihenője alatt készítsen felvételeket egy egész napról. A rover a veszélyfelismerő navigációs kamerája segítségével fotózott, ez monokróm képeket készít. (E kamera szolgáltat adatokat a rover előtt álló sziklákról, lejtőkről és más terepi akadályokról.) A felvételek készítését azzal a céllal programozták a roverbe, hogy talán valami időjárási érdekességet, felhőt vagy porforgatagot megörökít a pihenőn lévő eszköz. Sajnos ilyesmit nem találtak a fotókon, azonban így is fel lehetett őket használni.
A visszaküldött felvételekből aztán az irányítók összeállították az animációt, melyen megfigyelhetőek a marsi fényviszonyváltozások. Az animáció 25 fotóból készült, amelyek helyi időben reggel 5:30 és délután 17:30 közti időt fognak át. Láthatjuk a rover árnyékát a talajon napóraszerűen végigvonulni, illetve láthatjuk a rover egy kis részén is a napfényt, vagy annak a hiányát. A táj, amelyre a rover e kamerája rálát, a Gediz Vallis nevű völgye, ez a Mt. Sharp hegyoldalában helyezkedik el. A rover az 5 km magas Mt. Sharp megmászásával töltötte az elmúlt 9 évet.
A felvétel vége felé úgy tűnik, mintha havazna a Marson – sajnos nem ilyesmit látott a rover, pusztán a kamera szenzorának hotpixeljei jelentek meg e módon, a sötétedés miatt hosszabb záridővel készült fotón.
A rover hátrafelé pillantó veszélyfelismerő navigációs kamerája is elkészített egy hasonló felvételsorozatot, amelyet szintén megnézhetünk. Ez jobban a Nap felé nézett, ezért számos olyan képi műtermék látható rajta, amelyeket például a Nap becsillanása okoz. Az érdekesség itt egy kis fekete foltocska feltűnése egyik képkockán, amelyet az okozott, hogy a kamera érzékelőjét elérte egy kis kozmikus sugár. Ez a kamera a Gale-kráter talaja felé néz.
A felvételeken meglátszik a 11 év alatt a kamera lencséjén letapadt porszemek is.