Égi jelenségek 2024. január második felében
Jön az év első teliholdja, együttállást is láthatunk, és kis szerencsével az állatövi fényt is megfigyelhetjük.
Hold-Jupiter randevú 18-án
Egymástól 2 fokra láthatjuk az 57 százalékos fényben úszó Holdat és a Jupitert. Az óriásbolygó négy Galilei-holdja is megmutatkozik az esti órákban, kb. 21 óráig járnak egymástól olyan távolságban, hogy egy kisebb teleobjektívvel is mindegyik külön fénypontként jelenhet meg a képeken.
Hold-Fiastyúk együttállás 20-án
Kora este csak egy picit több mint egy fok választja el a hízó, 76 százalékos megvilágítású Holdat a Fiastyúktól. Ez a közelség és a nagy holdfázis azt jelenti, hogy a halmaz csillagai nem lesznek igazán feltűnőek a Hold mellett, de fotón megörökíthetőek. Ha vékony felhőzet „zavarja” a látványt, akkor ez akár jól is elsülhet, a Hold körül kialakuló színjátszó felhők vagy koszorú színes gyűrűi közt jelenik meg ilyenkor a Fiastyúk, és jóval látványosabb képet kaphatunk. A páros távolsága az éjszaka előrehaladtával jelentősen nő, a hajnal 3 körüli holdnyugta előtt már 5 fokra járnak egymástól. Viszont, mivel az éjszaka jó részében nagy magasságban járnak, tájképbe foglalva csak ekkor, kora hajnalban lehet majd őket látni, 2 óra után.
Telihold 25-én
A januári telihold 25-én este köszönt ránk, ám fél órával a napnyugta előtt felkel a Hold, így magát a holdkeltét nem igazán tudjuk megfigyelni, hasonló a helyzet a másnap reggeli holdnyugtával is.
Érdemes inkább 26-án, az ekkor még mindig 99,2 százalékos megvilágításban járó Holdat megörökíteni, amint felemelkedik a keleti horizinton. Erre immáron napnyugta után jó fél órával, sokkal kedvezőbb fényviszonyok közepette kerül sor. A holdkelte adatai tehát nem 25-re, hanem 26-ra vonatkoznak: keleten 16:58, Budapesten 17:09, nyugaton 17:21.
Ha viszont nem a holdkelte – holdnyugta látványára vágyunk, akkor a teliholdat a Jászol-halmaz mellett figyelhetjük meg, este a halmaztól kb. 3 fokra jár égi kísérőnk. Emiatt a halmaz halvány csillagait szabad szemmel biztosan nem vehetjük észre, de kisebb távcső, binokulár, vagy akár egy teleobjektív segítségével már igen.
Tavaszi állatövi fény a hónap utolsó napjain
A jelenség egyre jobban megfigyelhető, ám ehhez sötét ég, tiszta idő, és fényszennyezéstől mentes égbolt szükséges. Január utolsó napjain, ha az időjárás engedi, megláthatjuk az állatövi fény balra dőlő kúpját a délnyugati égen. Ehhez napnyugta után 1-2 órával kell olyan helyen tartózkodnunk, ahonnan nincs akadályozó települési fénybúra a délnyugati égrészen. A jelenség még áprilisig lesz megfigyelhető, de manapság olyan ritkák az igazán derült esték, hogy érdemes már ilyenkor kihasználni az időt.