Kissé tovább csúszik a NASA holdprogramja
Az Artemis-küldetések során újra embert visznek majd a Holdra.
Az Artemis-I legénység nélküli tesztküldetése 2022 decemberében kerülte meg a Holdat, és tért vissza sikerrel. Az Artemis-II már legénységgel a fedélzetén teszi meg ugyanezt, az Artemis-III pedig landolni is fog. Az Artemis-II eredeti tervek szerint 2024-ben, az év vége táján indult volna, ám, amint azt a NASA új bejelentéséből megtudhattuk, a jelen tervek szerint csak 2025-ben kerülhet sor erre az utazásra. Ennek hatására a landolás is csúszik egy évet, erre majd csak 2026-ban számíthatunk, mindkét eseményhez a szeptembert jelölte ki célként a NASA vezetése.
A halasztásra azért van szükség, mert számos, most először felhasználandó technológia kapcsán extra elővigyázatosak, illetve e technológiák integrálása a NASA rendszereibe a vártnál kissé lassabban halad.
Az Artemis-IV küldetésére, amelynek során már a Hold körül létesítendő Gateway (Átjáró) űrállomás lesz a cél, egyelőre marad a tervek szerinti 2028-as indítási időpont. Bill Nelson, a NASA igazgatója elmondta, hogy a legfontosabb az űrhajósok biztonsága. „Az Artemis-I óta igen sokat tanultunk, és e korai küldetések sikere a kereskedelmi és nemzetközi partnereinken is nyugszik, hogy még távolabbra juthassunk, és megérthessük az emberiség Naprendszerben elfoglalt helyét. Az Artemis azt képviseli, amit nemzetként, globális összefogással el tudunk érni.”
A legénység biztonsága érdekében további teszteket végeznek, illetve egy akkumulátorproblémát meg is oldanak a szakemberek. Még tart a visszatérő modul hőpajzsának vizsgálata, amelyről a ráégett szénréteg kis darabkái leváltak – erre ugyanis nem számítottak, így ki kell deríteni, mi okozta és miként. Érthető okokból rendkívül alaposan vizsgálják körbe ezt az anomáliát. Ez a kis késedelem azonban lehetőséget ad további fejlesztésekre, tesztekre is, pl. a SpaceX által biztosítandó emberes leszállórendszer, vagy az Axiom Space készülő újgenerációs szkafandere kapcsán. Minden egyes újabb küldetést arra szeretnének felhasználni, hogy a rá következők biztonságát növeljék.
A két Artemis-küldetés átütemezése mellett későbbre tolódik NASA a Gatewayhez induló útja is. Ezt eredetileg 2025 októberére tervezték, ám több időt hagynak a még hátra lévő fejlesztésekre, és így az űrállomás első moduljait az Artemis-IV 2028-as indításához közelebbre tervezik.
Azt érdemes számításba venni, hogy a NASA költségvetése nem olyan, mint az Apollo-program idején volt. Az első Holdra szállásig vezető munkálatok ára 2020-as értékre számítva kb. 482 milliárd dollár volt, amit a hidegháborús űrverseny-költségvetés lehetővé tett. Jelenleg a NASA teljes éves költségvetése (amelynek része az Artemis aktuális elemeinek finanszírozása is) mintegy 25 milliárd dollár, és 2023-ban az Artemis költségei ezen belül 2,6 milliárd dollárt tettek ki. Talán ez segít megérteni, hogy miért nincs könnyű helyzetben az űrhivatal, és miért mennek döcögősebben a dolgok, mint a legtöbben szeretnénk.