Ködös Nílus-delta

Talán az utolsó időjárási jelenség volna a köd, amelyre Egyiptom kapcsán gondolna az ember.

Számtalan műholdképről jól ismert látványt nyújt a Nílus sivatagot átszelő zöld szalagja, amelynek végén ringó virágként terül el a deltavidék hasonlóan zöld régiója. Azonban 2024. január 7-én a Terra műhold reggeli átrepülésekor egész más látványt nyújtott a delta: mintha csak egy vattapamacs terpeszkedne a tájon.
A deltavidék tápanyagokban gazdag talaja kiváló a mezőgazdaság számára, nagy vízigényű rizst, gyapotot vagy kukoricát is termelnek itt. Azonban a sivatagi tájban a vízhiány miatt nincs elegendő mezőgazdálkodásra alkalmas terület – Egyiptom mindössze 4 százaléka alkalmas rá, és a helyzetet tovább rontja a települések gyors terjeszkedése. Míg néhány évtizede, az 1980-as években 45 millióan éltek a deltában, ma több mint 100 milliós lakossága van…
Alexandria közelében, a Borg El Arab reptéren 2 évtized alatt gyűjtött adatok alapján a köd a november, december és január hónapok során, a napok mintegy 10 százalékán képes kialakulni. E téli köd jórészt reggel alakul ki, majd órákon át képes fennmaradni. A vizsgálatok szerint szükséges feltétel, hogy ne legyen erős szél, a relatív páratartalom viszont legyen magas, a hőmérséklet pedig 10-15 Celsius-fok közé essen.
Bár Egyiptomban nem terjedt el a vízkinyerés azon formája, amelynek során a ködök páráját csapolják meg, kísérletek azért voltak itt is, a vízben szegény régióban talán e módszer is nyújthatna némi segítséget.