Januári vulkánkitörések bolygónkon
Az izlandi meteorológiai szolgálat újabb vulkánkitörést jelentett 2024. január 14-én az ország délnyugati részéből, Grindavík városánál. Az indonéziai Flores szigetén lévő Lewotobi nevű iker-vulkán egyik csúcsát alkotó, 1584 méter tűzhányó többször is kitört az elmúlt hetekben, az elmúlt napokban azonban 40 alkalommal okádott a légtérbe fél-másfél kilométer magas, barnás színű forró füstoszlopot - tette közzé a hírt az MTI.
Az izlandi közszolgálati műsorszolgáltató azt közölte, hogy a Reykjavíktól 40 kilométerre délnyugatra fekvő halászváros lakosait kitelepítették. A láva január 14-én délutánra elérte Grindavik északi peremét, és három lakóházat felperzselt. A főbb lávafolyás útját azonban a város mellett még a kitörés idején is tovább épített földsáncokkal sikerült elterelni.
A négyezer lélekszámú Grindavik lakosait legutóbb 2023. november 11-én menekítették ki elővigyázatosságból, amikor a magma előrenyomulása a földkéreg alatt több száz földrengést idézett elő, ami a vulkáni kitörés előjele. A földmozgás több kárt okozott a városban, repedések keletkeztek az utakban és az épületekben.
Európában Izlandon található a legtöbb vulkán, és átlagosan minden negyedik-ötödik évben történik vulkánkitörés. A mostani két év alatt azonban ez az ötödik vulkánkitörés az országban, a legutóbbi 2023 decemberében történt, szintén Grindavík közelében. Az ott aktívvá vált rendszerből több évtizedig tartó, rövidebb-hosszabb periódusokból álló kitöréssorozatra számíthat az északi ország.
Bolygónk déli féltekén a Lewotobi Laki-laki vulkán kitörésével a levegőbe került nagy mennyiségű hamu miatt mintegy 6500 embert telepítettek ki az elmúlt napokban az indonéziai Flores szigetén, Kelet-Nusa Tenggara tartományban. Halálesetekről, sérülésekről, valamint károkról nem érkezett jelentés.
A hatóságok a legmagasabb fokozatú riasztást adták ki január 9-én és négy kilométeres sugarú körben lezárták a vulkán körüli térséget, a kitelepített falusiakat pedig iskolákban, középületekben, katonai bázisokon létrehozott evakuációs központokba szállították, vagy a rokonaik fogadták be őket.
Indonézia a kontinentális lemezek ütközése mentén kialakult, úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrűn fekszik, ahol igen gyakoriak a földrengések és vulkánkitörések, a területen 127 aktív vulkán található.