Grönland jégvesztesége
Egy új kutatás szerint jóval több jeget veszített Grönland, mint eddig tudtuk.
Grönland jégtakarója olvad, ez nem újdonság, azonban a mértékéről egy újonnan, a Nature hasábjain közzé tett NASA-kutatás az eddiginél is sötétebb képet rajzol. Az elmúlt 4 évtizedben több mint ötödével (21 százalékkal) több jég olvadt el, mint a korábbi számítások szerint gondoltuk. A legtöbb gleccser gyorsan hátrál, és egyre több jéghegy borjadzik belőlük a tengerbe. Ez nem is elsődlegesen a tengerszint-emelkedés miatt jelent nagy gondot, hanem a tengeri áramlatok viselkedését befolyásolja számunkra kedvezőtlenül.
A kutatók 1985-2022 közti időszakra vonatkozóan 207 gleccsert bemutató 236 ezer műholdfelvételt elemeztek. Most először végeztek olyan vizsgálatot, amelyben együttesen nézték az összes gleccsert, és nem csupán egyes régiók jégfolyóit mérték fel.
A 207 gleccser közül 179 jelentősen zsugorodott, 27 tartotta a méretét, egy pedig kissé növekedett. A legnagyobb veszteséget a tengerbe lógó jégen, Grönland partjai körül tapasztalták, ma az egykori gleccservölgyek sokaságát teljesen tengervíz tölti ki. Bár ettől még összességében se sokat emelkedett a tengerszint, ám a hátrálás miatt a jégfolyamok szárazföldi részei is felgyorsulnak, és ezek már növelik a tengerszintet.
A korábbi számítások alapján a jégveszteség 1992 és 2020 között 4890 milliárd tonna volt, a friss adatok ezt megnövelték még 1034 milliárd tonnával. Ez pedig jelentős mértékben befolyásolhatja a víz körforgását az Atlanti-óceán medencéjében, az így a tengerbe jutó édesvíz miatt.
A mérések alapján a legnagyobb veszteséget a Zachariæ Isstrøm nevű, északkelet-grönlandi gleccser könyvelheti el: 160 milliárd tonnával zsugorodott (évente átlag 5 millió tonnát veszít). Az egy szem növekvő gleccser a sziget déli részén lévő Qajuuttap Sermia volt, ám az össz gyarapodása mindössze félmillió tonna volt, így össze se lehet hasonlítani a többi gleccser veszteségével.
Azok a legnagyobb vesztesek, amelyek évszakos ingadozása is a legnagyobb az összes közt. Az összefüggések arra mutatnak, hogy a nyaranta legtöbbet olvadó gleccserekre leselkedik a következő évtizedekben a legnagyobb veszély a klímaváltozás miatt.