Felhőörvények és szulfát
A Déli-óceánon álló vulkáni szigetek ugyan nem túl nagyok, ám elegendőek ahhoz, hogy a felhőkön megmutatkozzon a jelenlétük.
Az Earth Observatory a 2024. január 9-én készült műholdfelvételek segítségével kétféle érdekességet is bemutatott. Egyrészt a felhőzeten kialakult Kármán-örvénysorokat, másrészt pedig a Zavadovski-sziget vulkánjának kénes gázait.
A Zavodovski-sziget és a szomszédos Visokoy-sziget a 11 szárazulatból álló Déli-Sandwich-szigetek vulkáni szigetívének a részei, az Antarktikától északra. A jórészt jéggel borított szigetek brit külbirtokok, és lakatlanok (emberi szempontból), csupán egy-egy automata meteorológiai állomás üzemel két szigeten. A szigetív kb. 300 kilométeres területen húzódik, az óceán olyan régiójában, ahol az alacsony szintű felhőzet rendkívül gyakori. Emiatt e szigetek vulkánjainak aktivitásáról is csak időnként kaphatunk információkat a műholdas megfigyelés révén, a helyszíni látogatásra pedig elképesztően ritkán adódik lehetőség. A szigetek orosz nevüket felfedezőjüktől, a cári haditengerészet kapitányától, Fabian von Bellingshausentől kapták.
A Kármán-örvénysorok akkor jönnek létre, ha valamilyen áramló, folyadékszerűen viselkedő anyagban akadály áll az áramlás útjába. Megfigyelhetjük őket akár egy folyó hídjának pilléreinél is, a víz folyásirányába nézve. Mivel a légkörünk gyakorlati szempontból folyadékként viselkedik, ezért a szigetek, magányos hegycsúcsok jelentette akadály itt is létrehozza az örvénysorokat.
A felvételen, amelyet a Terra műhold készített, ennél kissé még többet láthatunk. A Zavadovski-sziget aktív vulkánja olyan kénes gázokat bocsát ki, amelyek cseppecskékké alakulnak és kondenzációs magokként elősegítik a felhőképződést. Ennek hatására az itt kialakuló örvénysort alkotó felhők világosabb, ragyogóbb színűek. Mivel a műhold számos hullámhossz-tartományban készíti a felvételeit, az egyes látott összetevőket is megjeleníthetik a szakemberek hamisszínes formában. Itt a Visokoy-sziget hó- és jégborítását pirossal jelölték, a Zavadovski-sziget feletti frissen kialakult felhőzet ragyogó kékesfehéren jelenik meg. Az efféle, környezetéből kiemelkedő színű vulkánhoz kötött felhőzet elárulja, hogy a Zavadovski-sziget hegye, a Mt. Curry egy aktív vulkán, bár épp nincs kitörése (2016-ban volt utoljára), a belőle kiáramló gázok formájában mégis életjeleket ad. (A Visokoy-sziget vulkánja már kialudtnak számít.) Az efféle, felhős időben is látható jelek jelentik sokszor az egyetlen megfigyelési lehetőséget egy-egy hasonló, világvégi helyszín vulkánjairól.