A gyémánt az olivin legjobb barátja
Míg Marilyn Monroe híres dala szerint a nők legjobb barátja a gyémánt, a tudományos álláspont az, hogy az oliviné, és egy új kutatásnak sikerült az okokat is feltárnia.
Az olivin az egyik legismertebb szilikátásvány, vasat és magnéziumot is tartalmaz, zöld színű kristályait vulkáni kőzetekben találhatjuk meg. A Zürichi Műszaki Egyetem és a Melbourne-i Egyetem kutatói egy újonnan, a Nature Communications folyóiratban közzé tett kutatásukban azt vizsgálták meg, miként függ össze a gyémánt és az olivin előfordulása. Az eredmények segítségével új gyémántlelőhelyekre lehet majd rábukkanni a kutatók szerint.
A gyémántra rendkívül nehéz rátalálni, és nincs olyan gyakorlati módszer, amely garantálná a sikert. Talán ennek is köszönhető, hogy oly sokan igyekeznek megfejteni a gyémántok felszínre kerülésének rejtélyét.
A kutatást vezető Andrea Giuliani közel 10 éve vizsgálja a kimberlit, vagyis a gyémántokat hordozó kőzet tulajdonságait. A gyémánt kizárólag ott fordul elő, ahol kimberlit is van, legfőképp az ősmasszívumok, a kontinensek legősibb, változatlan régiói területén. Ilyen helyek vannak a jól ismert Dél-Afrikán kívül Kanadában, Dél-Amerikában, Szibériában és Ausztráliában is. „Ha csak a kimberlitet keressük, már az olyan, mintha a tűt keresnénk abban a bizonyos szénakazalban” – mondta Giuliani. „Azonban a gyémánt keresésére csak akkor kerülhet sor, ha a kimberlit már megvan.”
A kutatók egy olyan módszert fejlesztettek ki, amelynek segítségével jócskán megkönnyíthető ez a keresés, mégpedig a kimberlit kémiai összetételén keresztül. A kutatások során kiderült, hogy szoros összefüggés van a kimberlitben lévő olivin típusa és a gyémánt előfordulása közt. A kutatók észrevették, hogy az az olivin, amelynek vastartalma igen magas, ám a magnéziumtartalma alacsony, nem tartalmazott gyémántokat. A vizsgálatok során aztán pontosan meghatározták, hogy hol húzódhat a határvonal a vas és a magnézium arányában ahhoz, hogy a kérdéses olivin kézenfogva járhasson a gyémánttal.
A kutatókat 2019-ig a gyémántóriás cég, a De Beers támogatta, és azt kérte tőlük, hogy egyelőre ne publikálják az eredményüket. Azonban Giuliani ekkor már Svájcban dolgozott, és ott folytatta a kutatásait, annak is utána akart ugyanis járni, hogy minek köszönhető ez a kapcsolat.
Azt vizsgálta meg, hogy a Föld mélyén a gyémántokkal milyen folyamatok játszódnak le, különösen az úgynevezett metaszomatózis hatása érdekelte. E folyamat során az egyes kőzetek anyagait különféle forró oldatok vagy olvadékok érik, amelyek hatására átalakul a kőzet összetétele, s új ásványok alakulhatnak ki benne. Kiderült, hogy az olivin akkor válik gazdaggá vasban, kb. 150 kilométeres mélységben, amikor ide a mélyből olvadékok hatolhatnak be. Ezek az olvadékok, amellett, hogy az olivint vassal dúsítják, egyúttal elpusztítják a rétegben lévő gyémántokat. Ha nincs, vagy csak egészen kevés mélyből érkező olvadék jut ebbe a gyémántokat is tartalmazó rétegbe, akkor nem játszódik le a metaszomatózis, és bár kevesebb vas lesz az olivinkristályokban, cserébe megmarad a gyémánt.
Azonban számos alkalom lehet a gyémántromboló folyamatokra. A kimberlit, amelyben a gyémánt a földköpenyből érkezik, a legtöbb esetben számos alkalommal megáll a felfelé vezető útja során, majd újabb olvadékok érkezése után újra elindul a felszín felé. Minden egyes ilyen lépés során bekövetkezhet a metaszomatózis. Akkor lehet szerencséjük a gyémántvadászoknak, ha a kimberlitnek sikerül egyetlen „lendülettel” feltörni a felszínig.
Az olivin vas/magnézium arányait már most is használja a De Beers a gyémántkutatásban. A korábbi módszerekhez képest ez igen gyors és egyszerű, így néhány vizsgálat elég ahhoz, hogy kiderüljön: egy-egy kimberlit tömb tartalmazhat-e gyémántot.