Tűzvész és hőhullámok Chilében
A déli félteke nyarán, a chilei Valparaiso környékét halálos tűzvész dúlja.
Chile középső régiójában, Valparaiso tartományban, Viña del Mar és Quilpué városok körül súlyos, halálos áldozatokat követelő erdőtüzek pusztítanak. A tüzek első jeleit 2024. február 2-án észlelték a műholdak, és a következő két nap során a hegyekből a települések külvárosi régiói felé terjedtek tovább. Sajnos egész városnegyedek váltak a lángok martalékává, és eddig több mint 130 halálos áldozatról van tudomásuk a hatóságoknak, ám még mindig több száz főt keresnek. Ezzel a tűzvész az egész világon az ötödik legsúlyosabb 1900 óta (nyilván a világháborús bombázások kivételével).
A Landsat-9 műhold február 9-én készült hamisszínes felvételén (fent) a felperzselt területek láthatók barnás színezéssel, az érintetlenül maradt erdők, bozótosok, füves térségek zöldek. Az emberlakta területek szürkés-rózsás árnyalatúak, és ezeken belül sötétebb az a rész, ami leégett. A felperzselt terület nagysága meghaladja a 290 négyzetkilométert, és több mint 14 ezer ház égett le van sérült meg.
„A katasztrofális tüzekhez tökéletes körülmények vezettek: aszályos időszak, egy hőhullám kellős közepén, erősen szeles időjárás. Ezeket együttesen az El Nino és a klímaváltozás okozták” – magyarázta Elizabeth Wiggins, a NASA Langley Kutatóközpontjának szakembere, aki a NASA földi katasztrófákat kutató programjában dolgozik.
Az aszály a térség növényzetét kiszárította és ezzel a tűzre igen fogékony állapotba hozta. Január utolsó és február első napjaiban ehhez egy száraz hőhullám is csatlakozott, rendkívül magasba szökő hőmérsékletekkel (A fővárosban 37,3 Celsius-fokot mértek január 31-én, ez a harmadik helyezett a település 112 éves hőmérsékleti adatsorában.) A száraz hőséghez erős szelek csatlakoztak. „Az extrém időjárás, különösen a szél vezetett el ahhoz, hogy a közönséges erdőtűzből tűzvihar vált, tragikus következményekkel” – mondta René Garreaud, a Chilei Egyetem légkörkutatója.
Az efféle, a szél miatt igen gyorsan terjedő tűzvészeket szinte lehetetlen megfékezni, hasonló helyzet volt 2023-ban Maui szigetén is.
A NASA katasztrófaprogramja méréseket végez és azok eredményeit azonnal elérhetővé teszi az egyes helyszínek hatóságai, katasztrófaelhárító intézményei számára. A chilei tűzvész kapcsán február 2. délután és február 3. délelőtt között, alig 12 óra leforgása alatt mintegy ötszörösére nőtt a tűzvészben érintett terület nagysága.
Mivel a leégett terület meredek domboldalak sokaságából áll, arra is fel kell készülni, hogy normál csapadék megérkezése során csuszamlások, sárlavinák alakulnak majd ki a lecsupaszított hegyoldalakon, ez pedig további veszélyeket jelent a lakott területekre.