Egy albán bánya kincse
A Bulqizë nevű krómérc-bányában természetes hidrogénforrásra bukkantak.
Az ország középső részén található bánya mélyén egy nemzetközi kutatócsoport bukkant rá a hidrogén-feldúsulásra. A hidrogén tiszta üzemanyag, amelyet ugyan előállíthatunk vízből, ám ehhez nem kevés energiára van szükség. Épp ezért a természetes hidrogén-előfordulások kedvezőbb forrást jelenthetnek.
A Grenoble-Alpes Egyetem számolt be a nemrégiben Albániában felfedezett hidrogén-feldúsulásról a Science folyóiratban. A természetes hidrogén (H2) a mélyművelésű Bulqizë-bánya mélyén a kőzetből szivárog, és a mérések alapján legalább évi 200 tonnás mennyiségben. Ez eddig a világ legnagyobb ismert természetes hidrogénszivárgása! A bánya egyik mélybeli vízleeresztő medencéjét 30 köbméteres jakuzzivá változtatták a felszálló buborékok, amelyek 84 százalékban tiszta hidrogénből állnak. Ez a 200 tonna nevetségesen alacsony mennyiség ahhoz az évi kb. 100 millió tonnához képest, amely a petrokémiai iparból ered, azonban a természetes előfordulást megértve tiszta forráshoz juthatunk.
A kutatóknak sikerült azonosítani a lelőhely forrását, mégpedig egy jól ismert mélybeli törészóna területén, a bánya ezt szeli ketté, és így szivárog fel a mélybeli hidrogén. A bánya gyakorlatilag a mélybeli hidrogénhez vezető közvetlen utat biztosítja, ezzel a hidrogén természetes előfordulásának tudományos vizsgálatához nyújt tökéletes terepet. Így megérthetjük e gáz képződésének és felhalmozódásának folyamatait is.
Az albán krómércbánya egy jura időszaki ofiolitos kőzettestbe mélyül – ez a földköpeny eredetű kőzet egykor az óceáni lemez része volt, ám a geológiai folyamatok hatására a kontinensekre került. Feltehetően ez az ofiolitos kőzettest a jó minőségű hidrogén forrása. A bolygónkon nagy területeken találhatóak hasonló kőzettestek, azonban eddig ezeket az energiaforrások bányászata céljával nem kutatták, mivel a szénhidrogén energiahordozók számára nem megfelelő a kőzet.
Egyelőre nem tudjuk, hogy a természetes hidrogénnek juthat-e szerep a jövő energiahordozói piacán. Azt is fontos tudni, hogy ez a típusú hidrogén nem számít megújuló energiaforrásnak, hisz a meglévő készleteket termelhetnénk csak ki, azonban nincs légszennyező hatása. A kutatás arra utal, hogy másutt is lehetnek hozzáférhető hidrogénkészletek, amelyek esetleg kiaknázhatók, de alaposan meg kell gondolni azt, hogy érdemes-e egyáltalán foglalkozni ezekkel a készletekkel.