52 év után először landolt amerikai eszköz a Holdon
Magyar idő szerint 2024. február 23-án éjfél után 23 perccel sikeresen landolt a Hold déli sarka közelében az Intuitive Machines leszállóegysége.
A texasi Intuitive Machines a NASA kereskedelmi partnereként sikerrel juttatta el hasznos terhét a Holdra, az Odysseus nevet kapott NOVA-C robotikus leszállóegység segítségével, 52 év elteltével újra amerikai űrjármű van a Holdon. Az Artemis-program részeként a NASA számos kereskedelmi űrcéggel kötött szerződést arra, hogy azok eszközeik és tudásuk révén hozzájárulhassanak a sikerhez. 2024-ben ez a második eszköz volt, amely megcélozta a Holdat, néhány hete az Astrobotic Peregrine nevű járműve sajnos nem juthatott el céljáig.
Az Intuitive Machines űreszköze néhány napja fantasztikusan szép fotókat készített úton a Hold felé, ezeken maga az űreszköz és bolygónk is látható.
Intuitive Machines successfully transmitted its first IM-1 mission images to Earth on February 16, 2024. The images were captured shortly after separation from @SpaceX‘s second stage on Intuitive Machines’ first journey to the Moon under @NASA‘s CLPS initiative. pic.twitter.com/9LccL6q5tF
— Intuitive Machines (@Int_Machines) February 17, 2024
Az Odysseus leszállóegység útjának utolsó szakaszát élő közvetítésben figyelhettük (ezt a Spacejunkie weboldal magyar szakkommentárjával visszanézhetjük). Az eredeti tervhez képest kissé elcsúsztatott időponttal, miután plusz egy kört tett még a Hold körül, 00:23-kor érte el a Hold felszínét a jármű. Néhány perccel később igazolta az irányító csapat a sikert.
After troubleshooting communications, flight controllers have confirmed Odysseus is upright and starting to send data.
Right now, we are working to downlink the first images from the lunar surface.— Intuitive Machines (@Int_Machines) February 23, 2024
A leszállás során egy kommunikációs akadás miatt csak annyit lehetett tudni, hogy az űreszköz sikeresen landolt, további információkat csak a rádiókapcsolat javítása után, néhány órával később tudtak kinyerni az Intuitive Machines mérnökei. Ez alapján az Odysseus „talpra esett”, vagyis megfelelő pozícióban áll a Hold felszínén, és már folyik az adatáramlás is, így várhatóan hamarosan fotó is érkezik a Holdról. A leszállóegység nagyjából akkora, mint egy telefonfülke. Az eszköz napelemmel működik, a tervek szerint egy héten keresztül – eddig éri a napfény a leszállóhelyet.
Az űreszköz 6 NASA-műszert szállított: egy navigációs eszközt, egy speciális sztereó kamerát, amely a landolás során a felszín változásait rögzítette, egy olyan mérőeszközt, amellyel a Hold felszíne felett közvetlenül lebegő elektronokat lehet megvizsgálni, egy navigációs lidart, amely a landolás során üzemelt, egy üzemanyagszint-mérő eszközt, és egy lézeres retoreflektort. Ez utóbbi a Hold körüli űrjárművek számára jelent biztos navigációs pontot, melyet a Földről is ellenőrizni lehet, az Apollo-űrhajók is vittek magukkal ilyen eszközt, ám ez a mostani egészen kicsike, és csak a Hold körüli pályáról használható.
A leszállóegység a Malapert-A kráterben landolt, ezzel az első űrjármű lett, amely a Hold déli sarkvidékén sikeresen leszállt, kb. 300 kilométerre a déli sarktól. A kráter már nagyon közel van ahhoz a területhez, amelyet a NASA az Artemis-küldetések során szeretne alaposabban végigkutatni. A Malapert-kráter neve a sci-fi rajongók számára lehet ismerős, itt helyezkedett el az 1970-es évek filmsorozatában az Alfa holdbázis.
A sikert mi sem teszi még hangsúlyosabbá, mint az, hogy az elmúlt évek során több robotikus holdmisszió is pórul járt, például az izraeli SpaceIL (Beresheet), a japán iSpace (Hakuto-R), az indiai ISRO (Csandraján-2) vagy a Roszkozmosz (Luna-25) űrjárművének se sikerült az irányított landolás.