Szép alkonyi holdsarlót figyelhetünk meg csütörtökön
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Május 9-én és 10-én napnyugta után egy órával láthatjuk a nyugati égbolton a látványos sarlót.
![](https://ng.24.hu/uploads/2024/05/nagy-erika.jpg)
Az év különböző időszakai kedveznek a hajnali vagy az alkonyi holdsarlók megfigyelésének, a tavaszi- nyári időszakban alkonyatkor számíthatunk a könnyebb prédára, hajnalonta azonban nem a legjobb szögben kel fel égi kísérőnk. Azonban, mivel az emberek zöme inkább az esti időszakban tud időt fordítani a megfigyelésre, és csak kevesen hajlandóak hajnalban kelni egy érdekesebb esemény miatt, ezért az alkonyi sarlóknak is nagyobb varázsuk van.
Mire számíthatunk?
9-én napnyugta után egy órával érdemes az igen vékonyka, mindössze 3,5 százalékban megvilágított holdsarlót keresni a nyugat-északnyugati égbolton, 9-10 fokos magasságban. Az égi háttér színe pirosas ekkor, a sarló maga sárgás, ám a közvetlen napfényt nem kapó részét is bevilágítja a Földről visszaverődő fény.
Ezt a halvány derengést emiatt földfénynek, vagy nem túl szabatosan hamuszürke fénynek is nevezik – a színe ugyanis ritkán szürke, inkább rózsás, a napnyugta égboltjának megfelelően. Minél közelebb jár a Hold a horizonthoz, annál színesebb a földfény derengése is rajta, ahogy maga a sarló is vöröses árnyalatot ölt. Több mint egy órán át élvezhetjük a holdsarló látványát lenyugvásáig ezen az estén.
10-én a sarló már kissé ducibb, 9 százalékát világítja be a napfény, és sokkal tovább is marad az égen, csak 23 óra után bukik a látóhatár mögé. A földfényt ezen az estén is megfigyelhetjük rajta.
Ha az időjárás kedvező, használjuk ki a lehetőséget a holdsarló megfigyelésére, vagy épp fotózására.