Ismét akadozott a Hubble-űrteleszkóp giroszkópja
Az űrteleszkóp 2024. április 23-án kapcsolt biztonsági üzemmódba, majd 29-én sikerült újra teljes értékű munkára bírni.
Nemrég volt a Hubble-űrteleszkóp 34. születésnapja, 1990. április 24-én bocsátották fel, eredetileg 15 évesre tervezett üzemidővel – az akkor még működő űrsiklókkal lehetett szervizelni.
Az űrteleszkóp egyik gyenge pontjának a giroszkópjai bizonyultak, amelyeket korábban (az űrsiklók idején) már kicseréltek párszor, legutóbb 2009-ben – azonban erre ma már nincs lehetőség. Jelen pillanatban a fedélzetén lévő 6 giroszkópból 3 üzemel.
A giroszkópok az űrteleszkóp pontos irányra állásához elengedhetetlenek, és bár lehet működtetni 1 vagy 2 giroszkóppal is, az igazán precíz és könnyű üzemeléshez háromra van szükség. Ezek mérik, hogy mennyit is fordult el az eszköz, és segítségükkel lehet megmondani, pontosan hova is néz, illetve szükség van rájuk ahhoz is, hogy a kívánt célponton maradjon az űrteleszkóp.
A NASA bejelentése szerint április 23-án hibás adatokat küldött az egyik, ezért az űrteleszkóp biztonsági üzemmódba állt át, eközben a többi műszere hibátlanul működött. Ugyanez a giroszkóp okozta a 2023. novemberi biztonsági üzemmódot akkori meghibásodásával. Április 30-án a NASA bejelentette, hogy előző nap az eszközt sikerült újra működésre bírni, így a Hubble ismét teljesen üzemképes, és újra tudományos megfigyeléseket végez.
A Hubble giroszkópjaiban egy-egy hajszálvékony drót szolgálja mind az adatok, mind az elektromos áram vezetését a giroszkóp belsejébe. A NASA szerint ez az eszközök gyenge pontja.
Mivel a giroszkóp belsejének lebegnie kell, ezért a drót csak ilyen vékonyka lehet, ám sajnos a korrózió miatt könnyebben meg is hibásodik.
Ha elkorrodálódik a drót, akkor elhajlik, majd el is törik.
1999-ben dolgozta ki a Hubble mérnöki irányító csapata azt a speciális üzemmódot, amellyel az űrteleszkóp képessé vált 1 vagy 2 giroszkóppal is dolgozni. Ez a speciális üzemmód a giroszkóp mellett még a Hubble magnetométerét és a Napot érzékelő szenzorokat is felhasználva lassan, néhány fokos, majd még kisebb lépésekben közelíti meg a célirányt. Ha sikerült precízen ráállnia, onnantól fogva már rendben képes tartani az irányt.
Bár jelenleg nincs megfelelő űreszköz a Hubble szervizeléséhez, de nem kizárt, hogy a SpaceX képes lesz megoldani ezt, legalábbis szóba került ennek a lehetősége.