Nem okozott jelentősebb problémát a történelmi geomágneses vihar
A május eleji napkitörések nyomán két évtizede nem látott erejű geomágneses vihar következett be, ám úgy tűnik, ez most nem járt jelentős hibákkal.
Bolygónkat és közvetlen környezetét a mágneses terünk megvédi a világűr felől érkező veszélyek egy részétől, azonban egyes helyzetekben e védvonal legyengül, például a nagy napkitöréseket követően. Ilyenkor az elektromos szerkezetekben keletkezhet kár, különösen a kifinomult, érzékeny elektronikájúak vannak veszélyben. A földfelszínen pedig a vezetékhálózatban (nem csak az elektromos hálózatban, hanem akár a kőolajvezetékekben is) indukált áram okozhat problémákat.
A geomágneses viharok során sérülhetnek a bolygó körül keringő műholdak, súlyos problémák adódhatnak a rádióhullámok terjedésében, navigációban, és emellett elektromos hálózati hibák, kimaradások is bekövetkezhetnek. Az elmúlt évtizedek mágneses viharai kapcsán több alkalommal is volt példa hibákra, kimaradásokra, a legújabb ilyen emlék a 2003-as mindenszenteki geomágneses vihar volt.
Ekkor Észak-Amerikában a műholdas tévék és rádiók egyes adásai leálltak, kommunikációs zavarok voltak a légi közlekedésben, számos műhold is leállt, és pl. Svédországban és Dél-Afrikában elektromos hálózati kimaradás is volt. Ennél is nagyobb elektromos hálózati kimaradás volt 1989-ben Kanadában, szintén egy napkitörés utáni geomágneses vihar hatására.
Úgy tűnik, a 2024. május eleji napkitörésekkel és az ezeket követő extrém, G5-ös erejű geomágneses viharral ezúttal szerencsénk volt, nem történt jelentős probléma, az USA űridőjárást is követő ügynökségei, a NOAA és a FEMA jelzései szerint. Az előre jelzettnél hamarabb, már péntek késő délután megkezdődő események rendkívüli módon felkavarták bolygónk mágneses terét, és ez a helyzet szombaton is kitartott.
A geomágneses vihar hatására május 10-én és 11-én olyan helyeken is lehetett sarki fényt látni, mint a Kanári-szigetek, Mexikó vagy Puerto Rico, illetve a déli féltekén a Dél-Afrikai Köztársaság. Szerencsére azonban csak kisebb ingadozás volt a kommunikációban.
A jelenséget Magyarországról is észlelni lehetett, a nem mindennapi eseményről itt írtunk bővebben.
A SpaceX által üzemeltetett Starlink műholdcsorda működésével kapcsolatban csak annyit közölt a vállalat tulajdonosa, Elon Musk az X-en (volt Twitter), hogy nagy a nyomás a műholdakon, de kitartanak. A geomágneses vihar hatására e szolgáltatásban is problémákra, minőségromlásra számítottak az üzemeltetők.
A napkitörést követően előzetes óvintézkedésekre is sor került, például Új-Zélandon egyes elektromos hálózati szakaszokat még a mágneses vihar kezdete előtt lekapcsoltak, megelőzve ezzel a károkat. Egyes NASA-műholdakat is pihenő üzemmódba állítottak a háborgás idejére.
A hatalmas napfoltcsoport, amelynek köszönhetően mindezek megtörténhettek, már a Nap peremére fordult időközben, így a továbbiakban a belőle induló napkitörések már nem a Föld irányába haladnak majd.