Kezdődik a csillagászati nyár, itt az első nyári telihold
Június 20-án a nyári napforduló idején elkezdődik a csillagászati nyár, másnap pedig megnézhetjük a teliholdat.
Mivel úgy tűnik, az időjárás is erősen nyárias fordulattal köszönti a csillagászati nyár kezdetét, így a fázósabbak számára sem lesz gond éjjel a szabadban tartózkodni és az égboltra pillantani.
A nyári napforduló idén június 20-án lesz, magyar idő szerint 22:51-kor lépünk át a csillagászati nyárba.
Ezt a már 98 százalékos megvilágítású Hold fényében tehetjük, ami azt is jelenti, hogy túl sok csillagászati megfigyelésre nem lesz alkalmas ez a rövidke éjszaka. Arra azonban teljesen jó lesz, hogy akár a napnyugtát, akár 21-én az első nyári napkeltét valamilyen szép tájjal, építménnyel vagy a környezetünk más jellegzetességével együtt fotózzuk.
20-án még az utolsó tavaszi napnyugtát örökíthetjük meg, keleti határainknál 20:34, Budapesten 20:44, nyugaton 20:54 lesz a napnyugta ideje. 21-én hajnalban a napkelte keleten 04:35, Budapesten 04:46, nyugaton 04:57 lesz. Ekkor nyugszik, illetve kel a legészakabbra a Nap az egész év során. Most éljük át a legrövidebb éjszakákat az ég során, a csillagászati értelemben vett sötétség alig két órás ebben az időszakban – idén a telihold miatt ez sem lesz persze sötét.
21-én napnyugta után 10 perccel fog felkelni a telihold, vagyis kedvező fényviszonyok, kissé már sötétedő horizont segíti a megfigyelését. Ilyenkor a Hold délkeleten kel és igen alacsonyan jár az éjszaka során, maximális horizont feletti magassága nem éri el a 20 fokot sem. Ez azt is jelenti, hogy akár egész éjjel tudunk szép tájképeket készíteni a teliholddal a látómezőben anélkül, hogy túl nagy látószögű objektívet kellene használjunk.
A telihold keleti határainknál 20:45-kor, Budapesten 20:55-kor, nyugaton 21:05-kor kel fel ezen az alkonyon.