Alig 240 ember él a világ legeldugottabb szigetén
Az Atlanti-óceán déli részén, mindentől távol található vulkáni szigetet felfedezője, Tristão da Cunha után nevezték el.
Tristan da Cunha szigete ma brit külbirtok, ahol a 2024-es adatok szerint mindössze 238 fő él. A szigetet először Tristao da Cunha portugál hajós látta meg, és ma is kizárólag hajón megközelíthető.
Területe gyakorlatilag egyetlen, 2062 méter magas vulkán, a Queen Mary-csúcs.
A szigetet a britek 1816-ban azzal az indokkal annektálták, hogy a „közeli” Szent Ilonára száműzött Napóleont ne tudják innen indulva kiszabadítani. A két sziget közti távolság több mint 2400 kilométer – semmi sincs ennél közelebb Tristan szigetéhez. A sziget „fővárosa” (és egyetlen települése) az Edinburgh of the Seven Seas nevű falu.
Tristan da Cunha közelében találhatók az UNESCO világörökségi oltalma alá tartozó, különleges természeti gazdagságú, számos endemikus faj otthonául szolgáló Gough-sziget és az Inaccessible-sziget. Mint oly sok óceáni szigeten, a hajókkal érkező patkányok és egerek veszélyeztették és veszélyeztetik ma is a helyi élővilágot.
Tristan szigetén évente van patkányfogó verseny is. Különös módon e távoli szigeteken élő egerek pár száz év alatt valódi óriássá nőttek, szárazföldi rokonaik duplája lett a méretük. Ez annak köszönhető, hogy nincsenek ragadozóik. Az egerek jelenléte sajnos nagyon súlyos hatású, a helyi, védtelen madártojások és fiókák irtásával még a csak itt élő albatroszfajt is veszélyeztetik.
A Tristan körüli vizekben élő kelp (ez egy tenger alatti erdőket alkotó moszat) miatt zöldes árnyalatú a part menti víz. A sziget körüli ökoszisztémát néhány éve a National Geographic Társaság kezdte felmérni, e kelp-erdők helyének felderítésével.
A sziget egy vulkáni forrópont, köpenycsóva felett alakult ki. Tristan mindössze 200 ezer éve jött létre, ez a legfiatalabb és legnagyobb az e helyen született vulkáni szigetek közül. A kormeghatározás alapján a Nightingale-sziget a legrégebbi, amelynek kőzetei közt van 18 millió éves is, a legfiatalabb kőzetei pedig 360 ezer évesek. Az Inaccessible-szigeten 1-6 millió éves kőzeteket lehetett azonosítani.