Vészesen süllyed Délosz szigete
Az UNESCO világörökségi oltalmat élvező, régészeti kincseiről híres sziget ógörög emlékeinek egy része néhány évtized múlva elsüllyed.
Délosz szigete a görög mitológiában kiemelt szerepű, ott született Apollón, illetve testvére, Artemisz is, az egyik legfontosabb, legszentebb hely volt az ókori görögök számára. A sziget az Égei-tenger közepén helyezkedik el, és a Kükládokhoz tartozik, 5000 éve már lakták, és kereskedelmi-kulturális központként ismerték már az ókorban. Volt, hogy 30 ezer lakosú város virágzott itt.
Ma ugyan csupán egy maroknyi ember lakja, jórészt kutatók, régészek, a kulturális jelentősége azonban hatalmas. Az UNESCO 1990-ben vette fel a Világörökség listájára a szigetet, ennek hatására több tízezer turista keresi fel minden évben.
Kérdéses, hogy ez meddig folytatódhat. Sok más ókori helyszínnel együtt Délosz számos régészeti kincsét is fenyegeti az emelkedő tenger, ám a sziget geológiai adottságai miatt süllyed is, számolt be a Newsweek.
Véronique Chankowski, a szigeten 150 éve ásatásokat végző Athéni Francia Iskola igazgatója elmondta, a szigeten lévő régészeti park sorsa az, hogy eltűnjön, mintegy 50 év múlva. A Mediterráneumban, amelynek része az Égei-tenger is, évente 2,8 millimétert emelkedett a tengerszint az elmúlt évtizedek során.
Azonban nem elég a vízszint emelkedése, a térség tektonikai helyzete miatt még süllyed is Délosz.
Az elmúlt alig egy évtized alatt a part 20 méternyit hátrált, e két tényező együttes hatására.
A régészeti park egyik helyszínén már most egyértelműek a károk, amit a víz emelkedése okoz. Két, az időszámításunk előtti 1. és 2. században működött üzlet épületébe a víz telente betör, és roncsolja a falakat, amelyek ennek hatására leomlanak.
Jean-Charles Moretti, a déloszi francia régészeti program vezetője, aki 40 éve a szigeten kutat, elmondta, hogy tavaszonként mindig találnak frissen leomlott falakat. Bár egyes falak gyors védelmére lehet megoldásokat találni, azonban hosszú távon ezek is kudarcra vannak ítélve. Ahhoz, hogy a szigetet megőrizzék mai formájában, rendkívül komplex módszerek kellenének.
A süllyedés nemcsak Délosz szigetét érinti, hanem a Kükládok más szigeteit is. 2500 évvel ezelőtt a szigetcsoport területén a tengerszint a mainál 2,5 méterrel alacsonyabb volt. (Ez már nem a jégkori, globálisan alacsonyabb tengerszint hatása volt – akkor mintegy 120 méterrel a jelenlegi alatt járt a tengerszint, mivel rengeteg víz jégként kifagyva a szárazföldeken volt). Maga a Kükládok szigetcsoportja egy néhány millió évvel ezelőtti nagyobb szárazulat volt, a mai szigetek mondhatni ennek a tengerből kilógó csúcsai.