Jön a nyárközép teliholdja

Kis szerencsével megúszhatjuk szaharai por nélkül is a holdkeltét, de jobb felkészülni rá.

Szerencsés helyzetben figyelhetjük meg a júliusi teliholdat, ugyanis vasárnap napnyugta után mintegy háromnegyed órával kel csak fel, vagyis meglehetősen szép, sötét horizonton. Ha tiszta az ég, és az idei évben szinte folyamatosan érkező szaharai por sem rontja a látványt, akkor igen látványos holdkeltét fotózhatunk ezen az estén.
Ahogy a tapasztaltabb megfigyelők már tudják, a nyári teliholdak délkeleten kelnek és mindig alacsonyan járnak a déli égen, sőt, még az éjszaka közepén sem nagyon érik el útjukon a 20 fokos magasságot. A Balatonon nyaralók ilyenkor, az alacsony holdállás idején igazán szép ezüsthídban is gyönyörködhetnek.
Ezüsthíd-aranyhíd
Egy hullámos vízfelületen az alacsonyan álló Nap vagy a Hold fénye különös, hosszú sávként tükröződik, aranyhidat legtöbbször napkelte vagy napnyugta idején látjuk. A Hold, sőt, a fényes bolygók, csillagok is ugyanígy létrehozzák azonban a maguk fényhídját, amelyet az éjszakai formájában ezüsthídnak nevezünk.
Az eltérő elnevezés pusztán a jelenség színét jelzi, ugyanaz áll a háttérben. Teljesen tükörsima vízen nem tud kialakulni, ám a nagyobb vizeink (folyók, tavak) szinte sose tükörsimák. A fényhíd tulajdonságai segítenek azt is megérteni, hogy mennyire hullámos a vízfelület: minél szélesebb a fényhíd, annál nagyobbak a hullámok.
A holdkelte ideje keleti határainknál 20:58, Budapesten 21:10, a nyugati országrészben pedig 21:19 lesz.
Ha ismét a szaharai „ajándékkal” kell megbirkózni, akkor arra is készüljünk fel, hogy a Hold csak lassan válik láthatóvá, akár 1-2 fokos magasságig is rejtve maradhat a sűrű porrétegben. Ezért, ha valami tájképi elemmel fotózzuk a holdkeltét, ezt érdemes beleszámítani az aktuális helyzet alapján. Azonban az aktuális szaharai por előrejelzés alapján most erre nem kell számítanunk.