Antal, Antónia2025. január 17., péntek
Föld

Égi jelenségek 2024. augusztus első felében

National Geographic Magyarország

Jönnek a Perseida meteorok, megfigyelhetünk hajnali és esti holdsarlót, ismét lesz Egy hét a csillagok alatt rendezvénysorozat, közeli bolygóegyüttállást is láthatunk a hónap első felében.

Perseida tűzgömb
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Hajnali holdsarlók augusztus első napjaiban

A hajnali ég látványa a hónap első napjaiban minden varázsát megmutatja a korán kelő – vagy későn fekvő – megfigyelőknek. A Jupiter és a Mars a Bika csillagképben járnak, napról napra egyre közeledve egymáshoz, és még a holdsarló is csatlakozik hozzájuk.

Augusztus 1-jén hajnalban ezt láthatjuk a keleti égen
Forrás: Stellarium

1-jén hajnal 2 után kel a Hold, amit ekkor 11,8 százalékos megvilágításban láthatunk. Ez még egy viszonylag vastag sarló lesz, de már jól látszik a földfény is a nem megvilágított oldalán. 2-án a Hold már csak 5,9 százalékos megvilágítást kap, és 3 óra után érdemes keresni az északkeleti ég alján. 3-án hajszálvékony, 1,9 százalékos sarló kel fel, 4 óra után, már erősen pirkadó égen keressük az északkeleti horizonton.

Alkonyi holdsarló 5-én a Vénusz mellett

Hodl és Vénusz 5-én alkonyatkor – vajon sikerül megpillantani?
Forrás: Stellarium

Nem túl könnyű feladat a mindössze 1,7 százalékos sarlót megpillantani, mivel igen alacsonyan jár a nyugati ég alján, nem sokkal napnyugta után. A sarló és mellette, balra, kb. 2 fokra a Vénusz is könnyen belevész az alkonypírba, ha nem lesz teljesen tiszta a levegő felettünk.

Mivel világos égen járnak és hamar le is nyugszanak, inkább csak érdekesség, afféle asztro-sport a megtalálásuk. A sarlót napnyugta után fél órával keressük, ám sok időnk nem lesz, hamar lenyugszik. Érdemes egy binokulárt is használni a kereséshez, így nagyban növelni tudjuk a siker esélyét.

Alkonyi holdsarló 6-án és 7-én

Mindkét alkonyon alacsonyan, a nyugati égen látszik majd a sarló, 6-án este 5 százalékos megvilágításban láthatjuk, másnap már 10 százalékát éri a napfény. Ezek már könnyebben észrevehető sarlók, ám amiatt, hogy igen alacsonyan járnak a nyugati ég alján, a távoli felhőzet, por vagy bármi más szennyező anyag megnehezíti az észlelésüket.

Napnyugta után fél órával már kereshetjük a sarlót, 6-án este ekkor 5 fokos magasságban, 7-én már 8 fokos magasságban jár ebben az időben. Mivel a Hold még jóval a csillagászati sötétség beállta előtt lenyugszik, érdemes lehet kihasználni az utána következő sötét órákat is.

Jönnek a Perseidák 12-én éjjel

Az előrejelzések alapján a maximum idén 12-én, magyar időben kora délutánra esik, vagyis inkább a 12-én esti időszakban várhatunk nagyobb aktivitást. Azonban ezt ellensúlyozhatja az, hogy az 51 százalékos megvilágítású Hold ekkor még némiképp zavaró fényforrásként a délnyugati ég alján jár. A Hold 23 óra körül nyugszik, utána egészen pirkadatig szerencsénk lehet a sötét éggel, a csillagászati szürkület hajnal fél 4 felé kezdődik.

A Perseidák nem olyan nagyon szűk maximumot produkál, hogy ez a néhány óra akkora eltérést jelentsen, ezért mindenképp érdemes egész éjjel figyelni őket. Sőt, a szakértők javaslata az, hogy már a maximum előtt és után következő éjszakákon is érdemes lesni a hullócsillagokat. Ez idén különösen azért is igaz lehet, mert 12-re virradó hajnalon már jelentős aktivitás várható, a magasan álló radiáns miatt is.

Minden évben felmerül, hogy vajon hány meteorral is találkozhatunk ilyenkor. Az elmúlt években a megszokottnál kevesebb volt a meteorszám, főként a nagy fényességű tagok hiányoztak.

Ez nem azt jelenti, hogy nem lesznek ilyenek, hanem azt, hogy mondjuk az éjszakai 15 helyett csak 6-7 ilyet láthatunk.

Ezt erősítik a hosszú távú előrejelzések is, amelyek a Perseidák szülője, a Swift-Tuttle üstökös korábbi napközelségei során hátrahagyott por alapján készülnek. A por évről-évre vándorol, nemcsak egyszerűen kering a Nap körül, hanem különböző hatások miatt áthelyeződik, csomósodik, vagy épp ritkulnak a korábban kialakult csomói.

E változások egy része viszonylag jól kiszámítható, így az előrejelzések is elég megbízhatóak. Ez azonban azt jelenti, hogy sajnos még pár évig visszafogottabb lesz sokak kedvenc augusztusi meteorraja.

Míg egy átlagos évben a csúcs idején 50-70 meteort láthatunk óránként ez most picit alacsonyabb, 40-50 rajtagot jelent. Természetesen ezt a mennyiséget csak akkor látjuk, ha sötét és felhőtlen égen követjük az eseményeket.

A Perseidák radiánsa a maximum idején a hajnali órákban, türkiz csillaggal jelölve.
Forrás: Stellarium

A Perseida meteorok látszólag a Perseus csillagkép feletti égrészről indulnak ki, de az egész égbolton bárhol feltűnhetnek. Viszonylag gyors meteorok, emiatt a halványabb rajtagok a fotóinkon kevésbé fognak meglátszani. Jellemző e rajra az, hogy a meteorok színe vörös-zöld átmenetes, ezt különösen a fényesebbeken lehet észrevenni.

A radiáns az esti órákban még nincs túl magasan, emiatt kevesebb meteor jut egünkre, azonban ezekre jellemző lehet, hogy igen hosszú utat járnak be, emiatt látványosak. Éjfél felé már 35 fokon jár a radiáns, hajnali 3 felé pedig már 55 fokon. Ez a hajnali idő már csak azért is jó, mert ekkor a keleti égen már szépen látszik például az Orion csillagkép is, és kis szerencsével néhány „jól elhelyezett” meteort is megörökíthetünk így.

Egy hét a csillagok alatt augusztus 9–17. között

A már hagyományosnak is mondható rendezvénysorozat hatalmas közösségi csillagászati élményt ígér idén is az érdeklődőknek. Számtalan helyszínen várnak programok az égbolt szerelmeseire, vagy azokra, akik csak ilyenkor, nyáron tudnak egy kis időt szakítani a megfigyelésekre. Az interaktív térképen megnézhetjük, hol mire számíthatunk, de megyei lebontásban is rendelkezésre áll a programok sora.

Mire érdemes figyelni?

Ha kinézünk egy olyan programot, amelyen szívesen részt vennénk, mindenképp győződjünk meg róla, hogy szükséges-e például előzetesen regisztrálni. A hivatásos helyszíneken (csillagparkok, obszervatóriumok egy része) belépődíj fizetésére is számíthatunk. Számtalan amatőrcsillagász vagy egyesület által tartott rendezvényt is találunk, természetesen.

Az „egy hét” idén 9 napot jelent, így remélhetőleg az időjárás se tudja elrontani a programokat. A rendezvényekről a Facebookon is tájékozódhatunk.

Mars-Jupiter közeli együttállás 14-én

14-én a Jupiter és a Mars egészen közel kerülnek egymáshoz.
Forrás: Stellarium

14-én hajnalban alig 20 ívpercre jár egymástól a két bolygó, vagyis kisebb lesz köztük a távolság, mint a telihold átmérője. Ez egy olyan közeli együttállás, amiért érdemes korán kelni, vagy épp soká fennmaradni, hisz a két bolygó mér éjjel fél egy körül fel is kel. A Jupiter négy nagy holdját is megfigyelhetjük majd, persze ehhez távcsőre vagy teleobjektívre is szükség lesz.

Az utóbbit a fotózásnál is jól kihasználhatjuk, persze. Ha a bolygók felkelését követő időben fotózunk, akkor valamilyen távoli tereptárggyal készíthetünk majd szép képet az együttállásról, tájba foglalva az égitest párost.

Amennyiben az időjárás kedvezőtlen lesz ezen a hajnalon, senki se csüggedjen: 15-én is még hasonló közelségben látható a Mars és a Jupiter.

Nem hunyt ki, csak szunnyad az Eifel

Nem hunyt ki, csak szunnyad az Eifel

A németországi Eifel-hegység vulkánjai ugyan több ezer éve szunnyadnak, ám ez még nem jelenti azt, hogy örökre kihunytak volna.

20 éve szállt le a Huygens űrszonda a Titán felszínére

20 éve szállt le a Huygens űrszonda a Titán felszínére

A Szaturnusz legnagyobb holdja sűrű, átlátszatlan légkörbe burkolózik, így csak találgatni lehetett, milyen a felszíne – a leszálló szonda meglepő képeket küldött haza.

200 éves vulkáni rejtélyt sikerült megoldani

200 éves vulkáni rejtélyt sikerült megoldani

Eltompult és kékessé vált a Nap fénye az északi félteke jelentős részén, nagyjából 1 Celsius-fokkal csökkent a bolygónkon a hőmérséklet, és volt, ahol éhínség is kialakult.

Ennél kisebb főövbeli kisbolygót nem találtunk eddig

Ennél kisebb főövbeli kisbolygót nem találtunk eddig

A James Webb-űrteleszkóp a fő kisbolygóöv objektumait vizsgálta különös módszer segítségével, és 138 eddig nem látott égitestet fedezett fel.

Sólepárlók tarkítják a Rhone torkolatvidékét

Sólepárlók tarkítják a Rhone torkolatvidékét

A francia folyó Salin-de-Giraud falu mellett ömlik a Földközi-tengerbe, ahol hatalmas sólepárlók szolgálják az ember sóigényét és a vándormadarakat egyaránt.

National Geographic 2025. januári címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket