Éjszakai villámparádét figyeltek meg Törökországban
A Nemzetközi Űrállomásról készült felvételen két villámló felhőtömböt is láthatunk a török Izmir közelében.
Az Űrállomás keringő tudományos laboratórium, ahonnan műszerekkel is figyelik bolygónkat, így többek közt a villámokat is mérik. Azonban a villámok nemcsak a kutatók számára érdekesek, az űrhajósok is szívesen fotózzák az éjszakai bolygót annak villódzó villámfényeivel.
2023 november 4-én egy, az ISS-en szolgálatot teljesítő űrhajós a kamerája timelapse funkciója segítségével örökítette meg a két villámló gócot a kivilágított Izmir, Yelki és Aliağa közelében, Törökország nyugati partvidékén. A zivatarfelhők a települések fényeit is részben eltakarják.
A nagy felbontású felvételnek köszönhetően felismerhetőek a zivatarfelhő sötét és világos foltokból álló, fortyogó gomolyai, amelyek arról tanúskodnak, hogy igen erős a feláramlás a felhőben.
Amellett, hogy számos, az Űrállomáson üzemelő műszer vizsgálta már és méri most is a villámokat, például az Európai Űrhivatal ASIM nevű eszköze, amely többek közt a zivatarok feletti magasabb légköri rétegek eseményeit vizsgálja. Itt üzemel még a LIS nevű villámdetektor, amelyet az Alabamai Egyetem kutatói fejlesztettek és üzemeltetnek. Ennek segítségével feltérképezhetik bolygónk éjszakai és nappali villámaktivitását.