Mária, Adrienn2024. szeptember 08., vasárnap
Föld

Égi jelenségek 2024. augusztus második felében

National Geographic Magyarország

Igen mozgalmas lesz a hónap második fele: részleges Fiastyúk-fedés, Szaturnusz-fedés, telihold, meteorok, és még együttállások is remek programot biztosítanak.

Telihold a pannonhalmi apátság felett
Forrás: Önök küldték / Csapó Balázs

Még mindig közel a Mars és a Jupiter 15-én

A legközelebb ugyan 14-én jártak egymáshoz, de még 15-én is alig 20 ívperc választja el őket – ez a telihold átmérőjének kb. kétharmada. Hajnalban a keleti égen kereshetjük, és el sem téveszthetjük őket, mivel a hajnali ég legfényesebb objektuma a Jupiter.

Érdemes a párost nagyobb teleobjektíven át megörökíteni. A következő napokban folyamatosan nő a látszólagos távolságuk, a hónap végére a Mars már ki is hátrál a Bika csillagképből.

Váljunk egy kicsit egyiptomivá!

A Szíriusz eddigi legkorábbi ismert hazai heliákus kelése, augusztus 18-án. A nehezen látható csillagot a kis vonalkák jelzik.
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Történelem iránt érdeklődőknek izgalmas játék lehet megfigyelni a hajnali égen először felbukkanó Szíriuszt. Talán sokan tudják, hogy e csillag hajnali első felbukkanása, úgynevezett heliákus kelése volt az ókori egyiptomi évkezdetet jelölő időpont, ha erre nem is, de arra bizonyosan emlékszünk, hogy a Nílus éves áradását is e csillag keléséhez kötötték.

Bár hazánkban a délre fekvő Egyiptomhoz képest mintegy egy hónappal később lehet csak megpillantani e ragyogóan fényes csillagot, érdekes játék minden évben, augusztus második felében megkeresni. Hazánkban persze az időjárás is nagyban befolyásolja, mikor van alkalmas megfigyelési helyzet, alapvetően fontos, hogy tökéletes rálátásunk legyen a délkeleti horizontra, és persze a derült ég is elengedhetetlen.

Augusztus 16. után, reggel 5 körül keressük, de 25-ét követően már fél 5-kor felkel a csillag, a megpillantásának hazai jegyzett rekordja 2022. óta augusztus 18. A déli országrészben van nagyobb esélye, hogy korán megpillantsuk, nem teljesen lehetetlen akár 16-án sem, de 17-én biztosan lehetséges, ha valóban tiszta az ég. Pár percig állnak csak fenn azok a körülmények, amelyekben esélyes megpillantani, így jó, ha csillagtérkép alapján már előre kimérjük, hol fog felbukkanni a Szíriusz, és jegyezzük meg a horizontunk azon pontját.

Telihold 19-én

Bár naptár szerint hétfőre esik, a másnapi nemzeti ünnep miatt pihenőnappá nyilvánították, így talán többen tudnak időt fordítani az utolsó nyári telihold megfigyelésére, mint egy átlagos hétfőn. A telihold a délkeleti égen bukkan fel, napnyugta után jó negyed órával, vagyis igazán kedvező fényviszonyokra számíthatunk.

A holdkelte ideje keleti határainknál 19:52, Budapesten 20:03, nyugaton pedig 20:13 lesz. Még mindig alacsony égi úton jár a Hold, így ha holdfényes tájat fotózunk, hosszúra nyúlt árnyékokat is láthatunk majd.

Sajnos a hónap második felében a még mindig túl rövid éjszakákat uralja a holdfény, így túl sok érdemi csillagászati megfigyelésre nem lesz esélyünk. 27-ét követően lehet az esti időszakban 1-2 órányi sötétséget találni csupán.

A Hold elfedi a Szaturnuszt 21-én hajnalban

Ezen a képzeletbeli vonalon vonul át a Szaturnusz a Hold mögött
Forrás: Stellarium

20-án este, holdkeltekor még 4,5 fokra lesz a Holdtól a Szaturnusz, ám az éjszaka során fokozatosan közelednek. A fedés előtt persze közeli együttállást is láthatunk, ezért érdemes már korán felkelni. Hajnal fél 5-kor még fél fokra jár egymástól a két égitest, ekkor még sötét égen figyelhetjük meg őket.

Mire a Hold eléri a bolygót, már egészen világos lesz, ám a Szaturnusz elég fényes ahhoz, hogy még ekkor is lássuk. Persze egy ilyen fedést érdemes távcsővel megfigyelni, illetve nagyobb teleobjektívvel fotózni. Az égitesteket a fedés kezdetén a délnyugati ég alján, 20 fokos magasságban látjuk.

A Szaturnusz kb. egy óra alatt csusszan át a Hold mögött, így ugyan elméleti esély még van a kilépést megfigyelni is, ám gyakorlati azért jóval kevesebb. Az égitestek ekkor még alacsonyabban, kb. 7-9 fokon járnak (országrésztől függően), és már napkelte után leszünk.

Nem lehetetlen fotón megörökíteni persze, de ahhoz tényleg igen tiszta ég és levegő szükséges. Mivel az efféle fedések meglehetősen ritkák, érdemes rászánni az időt, hogy megcsodáljuk.

Hold-Fiastyúk együttállás és részleges fedés 25/26-án

A fedés előtti állapot
Forrás: Stellarium

Késő este, 22 óra után kel fel a páros, holdkelte körül picit kevesebb mint 3 fokra lesznek egymástól. Az éjszaka előrehaladtával a távolságuk csökken, hajnalra 4-re már összeér a nyílt halmaz és a Hold. Mivel a Hold 53 százalékos megvilágításban lesz, ezért ekkor szabad szemmel nem fogjuk már látni a Fiastyúk csillagait, fotózni viszont tudjuk a párost.

Ha puszta megfigyelésre vágyunk, akkor arra sokkal alkalmasabb az esti időszak, a nagyobb távolsággal. A halmaz és a Hold társaságában afféle kéretlen harmadikként az Uránuszt is megtaláljuk, este a Hold alatt 3 fokkal, de ezt a bolygót csak fotón láthatjuk viszont, vagy persze távcsövön keresztül.

A fedés idején
Forrás: Stellarium

A hajnali időszakban viszont a Hold már bele is „lóg” a csillaghalmazba, fél 5 körül elfedi a Merope csillagot, az majd kb. 40 perccel később, már erősen világosodó égen fog felbukkanni a Hold megvilágítatlan oldala mögül.

A legnagyobb fokú fedést az ország délkeleti felében élők figyelhetik meg, náluk az Alcyone is elbújik a Hold mögött. Később további csillagokat is elfed, de azt hazánkban nem lehet már látni, mert időközben teljesen kivilágosodik és a Nap is felkel.

Hajnali holdsarló – Jászol-halmaz együttállás 31-én

Hold és Jászol-halmaz a hónap utolsó hajnalán
Forrás: Stellarium

A Jászol-halmaz már jól látható a hajnali északkeleti égen, a meteorológiai nyár utolsó hajnalán pedig a Hold is csatlakozik hozzá. Laza együttállásunk lesz, a két objektum 3 fokos távolságban jár egymástól. Rutinos megfigyelők már tudják, hogy az őszi-téli hónapok során gyakran láthatjuk a Holdat e halmaz közelében, e sorozat idei első állomása lesz az augusztus végi.

Még mindig sok a meteor

Perseida maximumot követően a hónap végéig még lesz esélyünk meteorokat látni, ha nem is túl nagy számban. Ha az időjárás kellemes, tiszta az ég, néha nézzünk az égre is. Perseidákat augusztus 26-ig láthatunk, de 23-ig még a Déli Delta Aquaridákból is eshet néhány rajtag.

Szintén aktív még a Kappa Cygnidák raja, amelyből ugyan nem túl nagy számú, ám annál szebb meteor hullhat. A sárgásvörös fényű, gyakran jelentős fényességű és lassú meteorok az égbolt tetején járó Hattyú csillagkép felől érkeznek, és ha sikerül megörökíteni őket, akkor a fotón is szép lesz a látványuk.

Minél lassabb egy meteor, annál több ideig küldi a fotonokat a fényképezőgép érzékelőjére, így még a kevésbé fényesek is szebb képet adnak, mint a fényes, de nagyon gyors meteorok. Az említett rajokon túl néhány egészen kis raj is aktív még a hónap második felében, így azért lesz lehetőségünk még a hullócsillagok megfigyelésére. Sajnos a holdfény azonban jelentősen rontani fog az élményen.

Olyan ez a vidék, mint egy földön kívüli táj

Olyan ez a vidék, mint egy földön kívüli táj

A The Wave lenyűgöző sziklaformációival ejti ámulatba a látogatókat.

Lehet, hogy Kína már túljutott a szénkibocsátási csúcson?

Lehet, hogy Kína már túljutott a szénkibocsátási csúcson?

A klímakutatók nagyjából egy éve arra gyanakodnak, hogy Kínában a szén-dioxid-kibocsátás már 2023-ban elérhette a csúcsmennyiségét

A Juno űrszonda látja a sugárzást is

A Juno űrszonda látja a sugárzást is

Egészen innovatív módon örökítette meg a Juno űrszonda a Jupiter sugárzási övét.

Eddig azt hittük, az Antarktisz érintetlen

Eddig azt hittük, az Antarktisz érintetlen

Az Antarktiszra sodródó törmelék és szemét inváziós fajokat is szállíthat a déli félteke bármely területéről.

Foltos a Sarkcsillag felszíne

Foltos a Sarkcsillag felszíne

Számos, eddig ismeretlen tulajdonságát mérték meg a Sarkcsillagunknak.

National Geographic 2024. augusztusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket