A Hold részben elfedi majd a Fiastyúkot
Ez is egy olyan csillagászati esemény, ami miatt még egy hétfői hajnalon, augusztus 26-án is érdemes korán felkelni.
Égi kísérőnk már csak „félhold” lesz, 53 százalékát világítja be a Nap fénye. Ez nem fogja nagyon megkönnyíteni a szabad szemes megfigyelést, ezért mindenképp érdemes távcsővel, binokulárral felszerelkezve követni az eseményt.
Késő este, 22 óra után kel fel a Hold és a Fiastyúk, holdkelte körül picit kevesebb mint 3 fokra lesznek egymástól. Az éjszaka előrehaladtával a távolságuk csökken, hajnal 4-re már összeér a nyílt halmaz és a Hold.
Gyakorlatilag tehát ha valaki egész éjjel követné őket, egy fokozatosan közeledő együttállást figyelne meg. Mivel a Hold túl erős fényű lesz, ezért ekkor szabad szemmel nem fogjuk már látni a Fiastyúk csillagait, fotózni viszont tudjuk a párost.
Ha az együttállás fázis puszta megfigyelésére vágyunk, akkor arra sokkal alkalmasabb az esti időszak, a nagyobb távolsággal. A halmaz és a Hold társaságában afféle kéretlen harmadikként az Uránuszt is megtaláljuk, este a Hold alatt 3 fokkal, de ezt a bolygót csak fotón láthatjuk viszont, vagy persze távcsövön keresztül.
A hajnali időszakban viszont a Hold már bele is „lóg” a csillaghalmazba, fél 5 körül elfedi a Merope csillagot, az majd kb. 40 perccel később, már erősen világosodó égen fog felbukkanni a Hold megvilágítatlan oldala mögül.
A legnagyobb fokú fedést az ország délkeleti felében élők figyelhetik meg, náluk az Alcyone is elbújik a Hold mögött. Később további csillagokat is elfed, de azt hazánkban nem lehet már látni, mert időközben teljesen kivilágosodik és a Nap is felkel.