Eddig azt hittük, az Antarktisz érintetlen
Az Antarktiszra sodródó törmelék és szemét inváziós fajokat is szállíthat a déli félteke bármely területéről.
Ma már tudjuk, hogy a különféle élőlények óceánokat képesek átszelni a vízen úszó törmelékek (pl. egy cunami pusztítása után) vagy szemét segítségével. Sajnos ez igaz az érintetlennek hitt Antarktisz vizeire is. Egy újonnan, a Global Change Biology folyóiratban közzé tett kutatási eredmény szerint a déli kontinensre igen nagy területről juthatnak el idegen élőlények, a tengeri szemét segítségével.
Nem szabad alábecsülni azokat a folyamatokat, amelyek a tengeráramlatokkal sodródó élőlények terjesztéséért felelősek. Efféle folyamatok tették lehetővé például az olyan távoli szigetek benépesítését, mint a Galápagos, hisz a vízen nemcsak a műanyag képes úszni, hanem növényi maradványok – uszadékfa, termés – vagy a vulkáni horzsakő egyaránt. Úgy tűnik azonban, hogy az emberi tevékenység extra lehetőséget ad a távoli utazásokra azoknak az élőlényeknek, amelyek a szemét segítségével sodródnak el.
Az Antarktisz zord körülményei számtalan élőlény számára akadályt jelentenek, hiába érnek ide, nem képesek megtelepedni. E körülmények azonban változnak, és akár a fizikai akadályok (jégmezők) eltűnése, akár maga a melegedés egyre kedvezőbb helyzetet teremt. Az Új-Dél-Walesi Egyetem kutatója vezette nemzetközi csoport mérte fel, hogy mi várhat a déli kontinens érintetlenségére az átalakuló világunkban.
A kutatás során 1997-2015 közti adatok alapján készült tengeráramlat-modellek segítségével kiszámították, hogy melyek azok a helyszínek, ahonnan eljuthat a szemét és ezzel az élővilág képviselői az Antarktiszra. A munka következő fázisában azt modellezték, milyen gyakran kerülhet sor efféle utazásokra, illetve milyen gyorsan érik el egyes helyek élőlényei a déli kontinens környezetét. Azt is felmérték, mely antarktiszi partok számára jelenti a legnagyobb veszélyt az idegen élőlények érkezése.
„Az emberi eredetű törmelék és műanyag azt jelenti, hogy sokkal több lehetősége van az élővilágnak az Antarktisz elérésére” – mondta a kutatást vezető Dr. Hannah Dawson. Az eddigi tudásunk alapján az élőlények a Déli-óceán lakatlan szigeteiről juthattak el az Antarktiszra, azonban az új számítások alapján kiderült, hogy bármely déli kontinensről is. Magyarul Dél-Amerika, Afrika, Ausztrália vagy Új-Zéland egyaránt kiinduló pontja lehet egy-egy antarktiszi „utazásnak”, amelyet nagyon megkönnyít a tengeri műanyagszemét.
A legtöbbször az Antarktiszi-félsziget partjait érték el a sodródó törmelékek (és ezzel a velük utazó élőlények). E helyszín gyakran jégmentes, és viszonylag magas a tengervíz hőmérséklete. Különösen aggasztó a tengerjég mennyiségének csökkenése.
A jégtáblák elképesztő hatékonyan semmisítenek meg mindent, ami közéjük kerül, így ezzel is akadályozzák a törmelékkel érkezők (legyen az természetes vagy emberi eredetű) bejutását. Azonban a jég mennyiségének csökkenésével egyre nagyobb esélyük lehet az élőlényeknek is az átjutásra.