Földcsuszamlás miatt volt cunami egy alaszkai öbölben
A Seward városától 30 kilométerre délnyugatra lévő öbölben a nagy esőzések okoztak földcsuszamlást.
A Pedersen Lagoon nevű öböl egyike Alaszka megszámlálhatatlanul sok öblének, amelyek jórészt gleccserek végében húzódnak. Ezekben az öblökben különösen nagy a veszélye a cunaminak, akár egy távolabbi földrengés miatt, akár pedig, ahogy most is, egy fölcsuszamlás, sziklaomlás miatt.
Efféle okból alakult ki a világ eddigi legnagyobb detektált cunamija is, 1958-ban a Lituya-öbölben. Akkor egy távolabbi földrengés miatt következett be a sziklaomlás, amelynek hatására a szűk öbölben több mint 520 méteres magasságig csaptak fel a cunami hullámai.
Most egy jelentős esőzésekkel járó augusztus eleji időjárási helyzet váltott ki hasonló helyzetet, a Kenai Fjords Nemzeti Parkban, a Pedersen-gleccser végében elhelyezkedő Pedersen Lagoon területén. Az öböl gleccser felőli végében augusztus 7-én, a reggeli órákban 2 millió köbméternyi sziklatörmelék szakadt bele az öböl vizébe.
Az így kimozdított víztömeg az öböl túlsó oldalán, nem egészen 5 kilométer távolságban, a helyszíni mérések alapján 17 méteres magasságig (az eredeti vízszinthez képest ennyivel magasabb lett a vízszint) csapott ki. Ezúttal a sziklaomlás és a cunami hagyott jelet a szeizmográfokon, ez a jel egészen jellegzetes és elkülöníthető benne az omlás, a cunami, valamint a cunamit követő víziszint-lengés hatása.
Ez a cunami persze igen messze van az 1958-as 520 métertől, de nem kellenek ahhoz rekordok, hogy veszélyt jelentsen egy ilyen esemény. Szerencsére most nem okozott sérülést vagy jelentősebb károkat a kicsapó víz, azonban a nemzeti park kempingjében, illetve az öböl végétől nem messze található üdülő fából kiépített útjait és mólóját részben összetörte. Az üdülőben tartózkodó vendégek hallották az omlás mennydörgés-jellegű hangját, majd pedig az épületekig kicsapó, itt szerencsére már csak 1 méter körüli hullámok is megérkeztek.
Az üdülő személyzete épp az omlást pár nappal megelőzően értesítette a geológiai szolgálatot, mivel látták, hogy instabillá vált a velük szemközti lejtő. A geológusok pont arra a napra tervezték a helyszíni szemlét, amikor végül is az omlás és a cunami bekövetkezett, csak egy technikai probléma miatt maradtak le róla. Egy gyors helyszíni szemle már lezajlott, de utólag azonban alapos felmérést szeretnének majd végezni.
Fontos megérteni, hogy Alaszka szűk öbleiben gyakorlatilag bármikor bekövetkezhetnek efféle, akár váratlannak is nevezhető cunamik, így, aki e helyekre kirándul, vagy indul kempingezni, minden egyes esetben figyelembe kellene vegye a cunami lehetőségét, amikor például sátrat ver.