Így épül Egyiptom új fővárosa
Mivel Kairó már kezelhetetlen méretűvé nőtt, új adminisztratív fővárost épít Egyiptom.
Nem ez az első eset, hogy egy ország a korábbi fővárosa helyett újat hoz létre, és az is elég elterjedt, hogy nem a legnépesebb város a főváros. Kairó helyett egy tőle 45 kilométerre, a sivatagban épülő teleülés lesz hamarosan Egyiptom új fővárosa – egyelőre nincs még neve az adminisztratív központnak.
A város építésének célja az, hogy a becslések szerint jelenleg minimum 22 millió lakosú Kairót tehermentesítsék, ha teljesen elkészül, akár 6,5 millió embernek is otthont adhat majd az új főváros, ami akkora területen épül, mint Szingapúr. A 2016-ban megkezdett építkezések ma már igencsak látványos nyomokat hagytak a tájon, a városba nemrég költözött be 1500 család, az év végére 10 ezer lakója lesz.
A város már most rekordokat hordoz: itt épült meg Afrika legmagasabb toronyépülete, és itt készült el a Közel-Kelet legnagyobb keresztény katedrálisa is (Krisztus születése katedrális), amely 8200 ortodox kopt hívő befogadására alkalmas.
Nem mondható kicsikének a városba vezető autóút sem, amelyet 12 sávosra építettek… Afrika második legnagyobb stadionja is helyet kapott az új főváros területén. Ezen felül további sportlétesítmények is épülnek – Egyiptom is szeretne majd olimpiát rendezni, 2036-2040 körül.
A város építése meghatározott fázisok szerint zajlik, az első fázis hamarosan készen lesz, még az idei év vége felé belekezdenek a második fázisba. 2024 márciusától az egyiptomi parlament már itt tartja üléseit.
A városban bőségesen lesznek zöldfelületek, parkok, és ezeket őshonos egyiptomi növényekkel ültetik be (ez követendő példa). Meglehetősen nagy területet foglal el az ország védelmi minisztériuma, amit Oktogon névvel emlegetnek, koncentrikus körökben elhelyezett, nyolcszögletű építményekből áll.