Milyen lesz az ősz várva várt üstököse?
Az üstököst akár már a szeptember 20-át követő hajnalokon is érdemes lehet megkeresni.
A C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) nevű üstökös szeptember 27-én lesz a Naphoz legközelebb. Ez minden üstökös esetében kritikus időpont, ilyenkor eldől a további sorsa. Elképzelhető, hogy a Nap hője hatására szétesik, ez gyakran megtörténik az üstökösökkel, de reméljük a legjobbakat, talán egy szép fényes égi vándor tér majd vissza az egünkre a napközelség után.
Az üstökös (a nevét Csúcsinsan-Atlaszként ejtjük) a várakozások szerint szabad szemmel is láthatóvá válhat majd októberre. Mindenesetre fontos megjegyezni, hogy az előrejelzésekkel legyünk igen óvatosak. Hasonlóan nagy reményeket fűztek 2013-ban az ISON üstököshöz is, amely a napmegfigyelő műholdak szeme láttára esett szét a napközelségkor.
Az üstökösök kiszámíthatatlanságát mi sem jellemzi jobban, mint a híres üstökösfelfedező David H. Levy (többek közt a Jupiterbe csapódott Shoemaker-Levy-9 egyik felfedezője) mondása:
Az üstökösök olyanok, mint a macskák: farkuk van és a saját akaratuk szerint viselkednek.
Azonban elméleti lehetőségként akár már szeptember utolsó napjaiban is fotózható lesz, mégpedig a hajnali égen. Ekkorra várhatóan már eléri a fényessége a szabadszemes láthatóságot, ám a világosodó égbolton nem biztos, hogy nagyon feltűnő lesz.
Annyira korán sem kell ehhez kelni, viszont csak 20-át követően érdemes próbálkozni. Ennek abból a szempontból volna óriási előnye, hogy amennyiben a 27-i napközelségkor szétesik, akkor is lesz róla szép emlékünk, szerencsés esetben fotónk.
Ha bejönnek a várakozások a várható fényességet illetően, akkor akár azt is megfigyelhetjük, hogy a csóvája kel fel előbb (ilyet a szép emlékű NEOWISE is tett), így kb. hajnal 5-től érdemes lesz lesni a keleti horizontot – természetesen tiszta ég esetén, teljes rálátás mellett. Mivel ekkor már a csillagászati szürkületben járunk, egy kissé világosodik is a horizont, ezért mindenképp tegyünk el binokulárt is a megfigyeléshez (közben persze reméljük, enélkül is látszik majd az üstökös).
30-án a holdsarló is közeledni kezd egyébként az üstököshöz, de majd csak másnap, 1-jén lesz egy magasságban vele, de nem zavaró közelségben. Eztán az üstükös átvándorol a nyugati, alkonyi égre – és kb. 2 héten át nem nagyon tudjuk megfigyelni sem. Erről majd az októberi Égi jelenségekben olvashatnak az érdeklődők, ha az üstökös túléli a napközelségét.