Elkészült a Mars felhőatlasza
Két évtized felvételei alapján állították össze a Mars légkörében kialakuló felhők adatbázisát.
A szó klasszikus értelmében nem igazi felhőatlaszról van szó, vagyis nem egy kategóriákra bontott képes összefoglaló készült, hanem összefoglaló adatbázis. Azonban ez mit sem von le az értékéből, hiszen bárki számára hozzáférhető, és így az amatőr érdeklődők is tanulmányozhatják.
A felhasznált felvételeket a 2005 óta a Mars körül keringő európai szonda, a Mars Express HRSC nevű kamerája készítette és számos légköri eseményt, jelenséget láthatunk rajtuk. Az atlaszról az Europlanet Társaság aktuális konferenciáján számolt be a Német Űrhivatal (DLR) kutatója, Daniela Tirsch.
A Mars légköre a földihez képest igen ritka, ám ennek ellenére kialakulnak benne felhők, mind vízjég-, mind szárazjég-kristályokból, illetve porviharok is létrejönnek benne. „A marsi felhők pont olyan sokfélék és izgalmasak, mint a földiek, ám számos jelenség kimondottan csak a vörös bolygóra jellemző” – magyarázta Tirsch.
„Az egyik kedvencemet azok a hosszan elnyúló, pamacsos felhősávok jelentik, amelyek a hatalmas vulkáni fennsík, a Tharsis-régió és az északi síkvidék területe felett alakulnak ki az északi félteke tavaszán és nyarán. Noha hasonlítanak a mi gomolyfelhőinkre, egészen másféle légköri helyzetben jönnek létre. Láthatunk több száz kilométerre elterpeszkedő porfelhőket is – szerencsére a Földön ilyen jelenséget nem tapasztalhatunk.”
A por jelentős szerepet játszik a Mars légköri jelenségeiben és éghajlatában. A ritkán kialakuló feláramlások során hatalmas, drapp, porral telt légtömegek emelkednek a magasba. Egyes évszakos hőmérséklet- és légnyomás-különbségek hatására erős szelek alakulnak ki, amelyek sok port képesek a levegőbe emelni.
A rég kialudt vulkánok tetején kialakuló porfelhők úgy festenek, mintha csak kitörési felhőket látnánk. A Mars északi sarkvidékén minden évben kialakulnak spirális porviharok és ciklonrendszerek.
Talán a leggyakoribb felhőformák azok, a nehézségi hullámokon létrejött, párhuzamos sávokba rendeződő felhők, amelyeket a Földön is jól ismerünk. Ennek különleges formái például a hegyek szélárnyékos oldalán kialakulók. Bizonyos felhőtípusok helyszínekhez vagy évszakokhoz köthetően jönnek létre, mások pedig bárhol és bármilyen évszakban kialakulhatnak, ilyenek például a pirkadati felhők, amelyek hajnalban születnek.
A marsi felhőatlasz egyrészt összefoglalja a légkörben látható jelenségeket, másrészt adatbázist teremt azokhoz a tudományos kutatásokhoz, amelyek a Mars éghajlatát, légkörzését, időjárását szeretnék feltárni. A felhőatlaszról tudományos publikációk is készülnek hamarosan.