Az erdőirtás miatt csökken a felhőzet
Úgy tűnik, a nagy léptékű erdőirtásoknak súlyosabb hatásuk van a klímára, mint eddig hittük.
Egy újonnan közzé tett német-kínai kutatásban igazolták azt a régi feltételezést, amely szerint az erdők és a felhőzet közt szoros kapcsolat van. Sajnos azonban az is kiderült, hogy ez egyúttal nagyobb mértékű felmelegedéssel is jár az érintett területeken. A kutatást a Lipcsei Egyetem ismertette.
A fakivágások klímánkat melegítő hatása testet ölt az ezzel járó szén-dioxid-kibocsátásban, azonban az erdőterületek színe sötétebb, mint a kivágott területeké, emiatt pedig kevesebb hőt szabadna elnyelnie a leirtott környezetnek. A kutatók most kimutatták, hogy a felhőzet hiánya, amit a fakivágás okoz, ezt a hűtő hatást megfelezi.
A modellszámítások és szimulációk mellett a kutatók mérési adatokat is felhasználtak vizsgálataikban. Ezek arra vezettek, hogy az erdőirtás hatására a nagy fényvisszaverő képességű alacsonyszintű felhőzet világszerte csökken, a trópusokon emellett még a magasszintű felhőzet is. A csökkenő felhőzetet részint megmagyarázza az, hogy az erdők nélkül a terület felett nem alakul ki olyan stabil feláramló és nagy nedvességtartalmú légtömeg, ami a felhők létrejöttéhez szükséges.
A kutatók hozzátették, hogy elég hézagos még a tudásunk arról, hogy milyen összefüggések állnak fenn az erdők, az erdőirtás és a klíma között, így az erdők biológiai sokfélesége és a felhőképződése között. Erről jelenleg is zajlanak a vizsgálatok.