Két hónapon át lesz egy miniholdunk
Bolygónk időnként befog egy-egy közelben elhaladó kisbolygót, ami így afféle ideiglenes holddá válik.
Nemrégiben a Research Notes of the AAS folyóirat számolt be arról, hogy a Föld 2024 szeptembere és novembere között egy extra holdacskával is rendelkezik majd. A holdacska a 2024 PT5 jelő Föld-közeli kisbolygó, amelyet 2024 augusztusában fedeztek fel, és mindössze 11 méteres átmérőjű (ez kb. két zsiráfnyi méret).
A pályaszámítások alapján szeptember 29 és november 25 között az egyébként a Nap körül keringő kis égitest csatlakozik a Földhöz, és ideiglenesen a holdunkká válik. Efféle miniholdunk az elmúlt évek során többször is volt.
A 2024 PT5-öt az ATLAS nevű, potenciálisan veszélyes kisbolygókat kutató automata rendszer fedezte fel. Az égitest pályájának megfigyelése alapján kiszámították, hogy szerencsére nem jelent veszélyt, ám érdekességet annál inkább: a közeli jövőben bolygónk gravitációja ideiglenesen befogja majd ezt a kis égitestet.
Ahhoz, hogy egy égitestet befogjon a földi gravitáció, 4,5 millió kilométerre meg kell minket közelítenie, és a sebessége nem haladhatja meg a 3540 kilométer per órát. Az efféle, kis ideig fennálló viszonyok nem túl ritkák, minden évtizedben előfordul néhány. Sajnos megfigyelni nem tudjuk majd ezt a miniholdat, ugyanis ahhoz túl halvány, hogy amatőr eszközökkel megpillantható legyen. A professzionális csillagászati rendszerek számára azonban érzékelhető lesz (jelenleg 22,5 magnitúdós a fényessége).
Captured by the Earth gravity!
On August 7, 2024, the Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) discovered a 10 meters asteroid named 2024 PT5.
This asteroid will temporary be captured by the Earth gravity from September 29 to November 25… pic.twitter.com/FiIV9Sqv3v
— Dreams N Science (@dreamsNscience) September 16, 2024
Fontos megjegyezni, hogy ez a minihold nem a Föld körül fog keringeni, hanem úgynevezett lópatkó alakú pályán, a Földdel együtt kering a Nap körül, azonban a nevezett kéthavi időszakban megtesz egy hurkot a Föld körül is. Ezt követően elszakad bolygónk gravitációjától, és folytatja korábbi, Nap körüli keringését, s majd csak évtizedek múlva kerül újra a Föld közelébe.
A hasonló találkozások arra tökéletesen alkalmasak, hogy jobban megértsük a bolygónk körüli környezet dinamikus változásait, azokat a körülményeket, amelyek egy-egy kis égitestet néha túlzottan közel engednek Földünkhöz. Az efféle biztonságos randevúkon keresztül tanulhatunk ezekről a kisbolygókról, viselkedésükről a földközeli helyzetekben.