Égi jelenségek 2024. október első felében
Figyeljük meg az állatövi fényt, hajnali és esti holdsarlónk is lesz, a hónap közepén az alkonyi égen kereshetjük már az üstököst is.
Hajszálvékony holdsarló a hajnali égen 1-jén
A mindössze 2,1 százalékos megvilágítású Hold a hajnali ég ékköve lesz, különösen akkor, ha a C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) üstököst is megpillanthatjuk. A Hold néhány perccel kel az üstökös előtt még nem túl világos égen, a két objektum egymástól 11 fokra lesz.
Ha az üstökös „jól teljesít”, akkor a horizonton felkelő csóvát együtt fotózhatjuk a felkelő Holddal, persze kristálytiszta horizont esetén (eddig sajnos az időjárás nem kedvezett a hazai megfigyelőknek). A holdkelte ideje keleti határainknál 04:56, Budapesten 05:08, nyugaton 05:18 lesz. Nagyjából negyed órával később az üstökös is felbukkan, de enélkül is örüljünk a gyönyörű holdsarlónak!
Figyeljük meg a hajnali állatövi fényt!
Az őszi állatövi fény a hajnali égen látható, kb. 2 órával napkelte előtt. A holdjárás miatt 2-át követően egészen a hónap közepéig alkalmunk nyílhat a megpillantására. Ehhez olyan megfigyelőhelyre lesz szükségünk, ahol a keleti ég fényszennyezéstől mentes, no meg persze egy jó hangos ébresztőórára.
Nagyjából 5 óra felé már szépen látszik a keleti ég aljáról, kb. az Oroszlán hasa alól felemelkedő, jobbra dőlő fénykúp, amelynek csúcsa a Mars és a Jupiter irányát mutatja. Ahogy pirkad, a fénykúp egyre inkább elhalványul majd.
Alkonyi holdsarló és Vénusz 5-én
Az alkonyi sarlók még most is nehezen megfigyelhetők, de a Vénusz közelsége miatt 5-én így is érdemes lesz próbálkozni vele. A 7,4 százalékos sarlót napnyugta után 20 perccel keressük a délnyugati ég alján, sajnos nagyon hamar lenyugszik, így ne halogassuk a megfigyelést akkor se, ha még nagyon világos az ég.
A Vénusz a sarló felett kb. 3 fokkal jár, fényesen ragyog a horizont felett, könnyen lehet, hogy előbb észrevesszük, mint a Holdat, a kettő együtt viszont igazi csemege lesz. Mindenképp jó rálátást keressünk a délnyugati horizontra, mivel a Hold csak 3 fok magasan jár ekkor. Az optimális időpont a sarlóhoz keleten 18:23, Budapesten 18:34, nyugaton 18:44, ekkor már csak 24 perc van holdnyugtáig.
Hold-Antares együttállás 7-én
A 20 százalékos hízó sarló és a Skorpió vörös óriáscsillaga kevesebb mint másfél fok távolságban lesznek egymástól ezen az estén, a délnyugati égen. A megfigyelést kora estére időzítsük, mivel hamar, 20 óra előtt lenyugszik mindkét égitest. A Hold lenyugvása után még érdemes a Tejútra egy pillantást vetni, a központi régiójából egyre kevesebbet láthatunk ősszel.
Érkeznek a Draconidák meteorjai
A 21P/Giacobini-Zinner üstökösből eredő raj rövid ideig aktív, ritkás, ám annál látványosabb, lassú meteorokat produkál. Október 6-10. között aktív csak e raj, a maximuma 8-án várható, ám ekkor is csupán óránként néhány meteort ad. Időnként azonban pár órás, ám több százas kitörései vannak a Draconidáknak – idén nem számítanak ilyesmire, majd csak 2025-ben. A Draconidák abból a szempontból ideális raj, hogy egész éjszaka láthatóak a belőle hulló meteorok, ugyanis ezek az északi égen, a Sárkány (Draco) csillagkép fejében lévő radiánsból indulnak ki.
A legtöbb meteor az esti órákban várható. A rendkívül lassú meteorokra, különösen a fényesebbekre jellemző, hogy sziporkázó nyomot „húznak” maguk után. Aki látott már ilyet, egy életre e raj szerelmesévé válik. Az idei maximum, bár a holdfény nem zavarja sajnos nem hazánknak kedvez, az észak-amerikai kontinensen élők számára van esély a legtöbb meteorra. (A 2025-ös maximumra várt nagyobb kitörés „természetesen” közel teliholdas égen ér majd minket.)
12-ét követően láthatjuk az üstököst az alkonyi égen
Azt továbbra sem lehet biztosan megmondani, hogy milyen fényességre számíthatunk október közepén, de a cikk írása idején igen kecsegtető felvételeket lehet már látni a déli félteke megfigyelőinek köszönhetően, és egyre jobbak az északi félteke fotói is (holott ezek még nagyon világos égen születnek). Az üstökös látványa napról napra változik majd, ez annak köszönhető, hogy a rálátásunk is változik. Erről Gideon van Buitenen készített egy kiváló animációt (az aktuális látványhoz tartozó dátum a kép alján olvasható).
A jelenlegi megfigyelések alapján porban meglehetősen gazdag az üstökösünk, ez pedig jó hír a fényessége szempontjából, ugyanis a rálátás szögével együtt ez jelentősen növelheti a Földről látható fényességét. A merészebb álmodozásba az is belefér, hogy akár Vénusz fényességét is elérheti pár napig, ez pedig annyit tesz, hogy a pontos helye ismeretében akár a nappali égen is megpillantható lesz (pontosabban csak ott, mivel nagyon közel lesz a Naphoz).
Ez az időszak még az üstökös hajnali láthatóságához tartozik, ám ekkor is mindössze 20 perccel kel majd a Nap előtt, így a nagy fényesség ellenére is ultra nehéz dolgunk lesz! Ha a nappali égen szeretnénk megkeresni, a legfontosabb, hogy a Napot takarjuk ki, épülettel, táblával, bármi stabil és nagy méretű dologgal (nem a szélben ingadozó faággal!), feltéve, ha s szemünkre életünk hátra lévő idejében is szükségünk lesz.
Comet C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) this morning (Sep, 27). I took the image from Carnegie Las Campanas observatory in the Atacama Desert, Chile 🇨🇱 This is a zoom-in view on the comet to reveal more structure of the tails. There are three (!) tails visible at moment. Very… pic.twitter.com/23nvOTrHrJ
— Yuri Beletsky (@YBeletsky) September 28, 2024
12-én és a rá következő napokban a navigációs szürkület végén (bő egy órával napnyugta után) érdemes lehet a nyugati ég aljára pillantani – teljes rálátással, tiszta éggel persze. A C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) üstökös ekkor már az alkonyatban látszik. A Földhöz 12-én lesz legközelebb, majd 14-én fogjuk az üstökös pályasíkját keresztezni, ez a helyzet fokozhatja még a fényességét kissé. A csóvája ekkorra feltehetően szép hosszúra nyúlik, és látványos lehet még az üstükös lenyugvása (ez a csillagászati szürkület legvégére esik) után is, vagyis már eléggé sötét égen.
Minden esetben fontos, hogy olyan helyszínről figyeljük az üstököst, ahonnan akadálytalan a kilátásunk a horizontra. Sajnos a holdfény nagyon zavaró lehet ezekben a napokban, majd csak a hónap második felében lehet szerencsénk holdmentes esti éghez.
Az üstökös aktuális napi helyzetét planetáriumszoftverekben, -applikációkban, vagy a The Sky Live weboldalon is követhetjük. Az üstökös viselkedésétől függően fogunk még írni róla, információkat adni a megfigyeléséhez.
Hold-Szaturnusz szoros együttállás 14-én
A két égitest mindössze fél fokra lesz egymástól, vagyis egy „holdnyi” távolságra. A Szaturnuszt a Hold felett kereshetjük, a kora este a délkeleti égen, pontosan felette, majd egy kissé jobbra felette. Az idő előrehaladtával nő a távolságuk, éjfél körül már másfél fok, hajnalra több mint 3 fok lesz.