Ferenc, Hajnalka2024. október 04., péntek
Föld

Égi jelenségek 2024. október első felében

National Geographic Magyarország

Figyeljük meg az állatövi fényt, hajnali és esti holdsarlónk is lesz, a hónap közepén az alkonyi égen kereshetjük már az üstököst is.

Állatövi fény októberben
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Hajszálvékony holdsarló a hajnali égen 1-jén

Hajnali holdsarló
Forrás: Önök küldték / Ábrahám Tamás

A mindössze 2,1 százalékos megvilágítású Hold a hajnali ég ékköve lesz, különösen akkor, ha a C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) üstököst is megpillanthatjuk. A Hold néhány perccel kel az üstökös előtt még nem túl világos égen, a két objektum egymástól 11 fokra lesz.

Hold és üstökös
Forrás: Stellarium

Ha az üstökös „jól teljesít”, akkor a horizonton felkelő csóvát együtt fotózhatjuk a felkelő Holddal, persze kristálytiszta horizont esetén (eddig sajnos az időjárás nem kedvezett a hazai megfigyelőknek). A holdkelte ideje keleti határainknál 04:56, Budapesten 05:08, nyugaton 05:18 lesz. Nagyjából negyed órával később az üstökös is felbukkan, de enélkül is örüljünk a gyönyörű holdsarlónak!

Figyeljük meg a hajnali állatövi fényt!

Az őszi állatövi fény a hajnali égen látható, kb. 2 órával napkelte előtt. A holdjárás miatt 2-át követően egészen a hónap közepéig alkalmunk nyílhat a megpillantására. Ehhez olyan megfigyelőhelyre lesz szükségünk, ahol a keleti ég fényszennyezéstől mentes, no meg persze egy jó hangos ébresztőórára.

Nagyjából 5 óra felé már szépen látszik a keleti ég aljáról, kb. az Oroszlán hasa alól felemelkedő, jobbra dőlő fénykúp, amelynek csúcsa a Mars és a Jupiter irányát mutatja. Ahogy pirkad, a fénykúp egyre inkább elhalványul majd.

Alkonyi holdsarló és Vénusz 5-én

Alkonyi sarló földfénnyel
Forrás: Önök küldték / Balázs Gábor

Az alkonyi sarlók még most is nehezen megfigyelhetők, de a Vénusz közelsége miatt 5-én így is érdemes lesz próbálkozni vele. A 7,4 százalékos sarlót napnyugta után 20 perccel keressük a délnyugati ég alján, sajnos nagyon hamar lenyugszik, így ne halogassuk a megfigyelést akkor se, ha még nagyon világos az ég.

A Vénusz a sarló felett kb. 3 fokkal jár, fényesen ragyog a horizont felett, könnyen lehet, hogy előbb észrevesszük, mint a Holdat, a kettő együtt viszont igazi csemege lesz. Mindenképp jó rálátást keressünk a délnyugati horizontra, mivel a Hold csak 3 fok magasan jár ekkor. Az optimális időpont a sarlóhoz keleten 18:23, Budapesten 18:34, nyugaton 18:44, ekkor már csak 24 perc van holdnyugtáig.

Hold-Antares együttállás 7-én

Hold és Antares
Forrás: Stellarium

A 20 százalékos hízó sarló és a Skorpió vörös óriáscsillaga kevesebb mint másfél fok távolságban lesznek egymástól ezen az estén, a délnyugati égen. A megfigyelést kora estére időzítsük, mivel hamar, 20 óra előtt lenyugszik mindkét égitest. A Hold lenyugvása után még érdemes a Tejútra egy pillantást vetni, a központi régiójából egyre kevesebbet láthatunk ősszel.

Érkeznek a Draconidák meteorjai

A 21P/Giacobini-Zinner üstökösből eredő raj rövid ideig aktív, ritkás, ám annál látványosabb, lassú meteorokat produkál. Október 6-10. között aktív csak e raj, a maximuma 8-án várható, ám ekkor is csupán óránként néhány meteort ad. Időnként azonban pár órás, ám több százas kitörései vannak a Draconidáknak – idén nem számítanak ilyesmire, majd csak 2025-ben. A Draconidák abból a szempontból ideális raj, hogy egész éjszaka láthatóak a belőle hulló meteorok, ugyanis ezek az északi égen, a Sárkány (Draco) csillagkép fejében lévő radiánsból indulnak ki.

A legtöbb meteor az esti órákban várható. A rendkívül lassú meteorokra, különösen a fényesebbekre jellemző, hogy sziporkázó nyomot „húznak” maguk után. Aki látott már ilyet, egy életre e raj szerelmesévé válik. Az idei maximum, bár a holdfény nem zavarja sajnos nem hazánknak kedvez, az észak-amerikai kontinensen élők számára van esély a legtöbb meteorra. (A 2025-ös maximumra várt nagyobb kitörés „természetesen” közel teliholdas égen ér majd minket.)

12-ét követően láthatjuk az üstököst az alkonyi égen

Az üstökös 12-én alkonyatkor
Forrás: Stellarium

Azt továbbra sem lehet biztosan megmondani, hogy milyen fényességre számíthatunk október közepén, de a cikk írása idején igen kecsegtető felvételeket lehet már látni a déli félteke megfigyelőinek köszönhetően, és egyre jobbak az északi félteke fotói is (holott ezek még nagyon világos égen születnek). Az üstökös látványa napról napra változik majd, ez annak köszönhető, hogy a rálátásunk is változik. Erről Gideon van Buitenen készített egy kiváló animációt (az aktuális látványhoz tartozó dátum a kép alján olvasható).

A jelenlegi megfigyelések alapján porban meglehetősen gazdag az üstökösünk, ez pedig jó hír a fényessége szempontjából, ugyanis a rálátás szögével együtt ez jelentősen növelheti a Földről látható fényességét. A merészebb álmodozásba az is belefér, hogy akár Vénusz fényességét is elérheti pár napig, ez pedig annyit tesz, hogy a pontos helye ismeretében akár a nappali égen is megpillantható lesz (pontosabban csak ott, mivel nagyon közel lesz a Naphoz).

Ez az időszak még az üstökös hajnali láthatóságához tartozik, ám ekkor is mindössze 20 perccel kel majd a Nap előtt, így a nagy fényesség ellenére is ultra nehéz dolgunk lesz! Ha a nappali égen szeretnénk megkeresni, a legfontosabb, hogy a Napot takarjuk ki, épülettel, táblával, bármi stabil és nagy méretű dologgal (nem a szélben ingadozó faággal!), feltéve, ha s szemünkre életünk hátra lévő idejében is szükségünk lesz.

12-én és a rá következő napokban a navigációs szürkület végén (bő egy órával napnyugta után) érdemes lehet a nyugati ég aljára pillantani – teljes rálátással, tiszta éggel persze. A C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) üstökös ekkor már az alkonyatban látszik. A Földhöz 12-én lesz legközelebb, majd 14-én fogjuk az üstökös pályasíkját keresztezni, ez a helyzet fokozhatja még a fényességét kissé. A csóvája ekkorra feltehetően szép hosszúra nyúlik, és látványos lehet még az üstükös lenyugvása (ez a csillagászati szürkület legvégére esik) után is, vagyis már eléggé sötét égen.

Minden esetben fontos, hogy olyan helyszínről figyeljük az üstököst, ahonnan akadálytalan a kilátásunk a horizontra. Sajnos a holdfény nagyon zavaró lehet ezekben a napokban, majd csak a hónap második felében lehet szerencsénk holdmentes esti éghez.

Az üstökös aktuális napi helyzetét planetáriumszoftverekben, -applikációkban, vagy a The Sky Live weboldalon is követhetjük. Az üstökös viselkedésétől függően fogunk még írni róla, információkat adni a megfigyeléséhez.

Hold-Szaturnusz szoros együttállás 14-én

A két égitest mindössze fél fokra lesz egymástól, vagyis egy „holdnyi” távolságra. A Szaturnuszt a Hold felett kereshetjük, a kora este a délkeleti égen, pontosan felette, majd egy kissé jobbra felette. Az idő előrehaladtával nő a távolságuk, éjfél körül már másfél fok, hajnalra több mint 3 fok lesz.

Romlik a tavak jégminősége a klímaváltozással

Romlik a tavak jégminősége a klímaváltozással

A tavi jég sok helyen a téli sportok szerelmesei vagy épp a közlekedők számára jelent fontos helyszínt.

Különös, zebracsíkos követ talált a Perseverance marsjáró

Különös, zebracsíkos követ talált a Perseverance marsjáró

A Perseverance rover már nagyjából egy hónapja mászik felfelé a Jezero-kráter pereme felé, hogy ősi köveket keressen.

Újabb galaxisrandevút örökített meg a James Webb-űrteleszkóp

Újabb galaxisrandevút örökített meg a James Webb-űrteleszkóp

Egy 450 millió fényévre lévő elliptikus és egy spirálgalaxis találkozását, ami több százmillió éve történt, az űrteleszkóp infravörös tartományban örökítette meg.

A hófehér homokdűnék birodalmában jártunk

A hófehér homokdűnék birodalmában jártunk

Mint egy délibáb, úgy csillogtak a hófehér dűnék, melyhez bámulatos panorámát nyújtott a bárányfelhőkkel tarkított kék égbolt, háttérben pedig a csipkés hegycsúcsok. Akár egy tökéletesen megkomponált festmény.

Lehet, hogy a Földnek is volt gyűrűje

Lehet, hogy a Földnek is volt gyűrűje

Mintegy 466 millió évvel ezelőtt a Föld egy ideig a Szaturnuszéhoz hasonló gyűrűvel rendelkezhetett.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket