Rugózik a Jupiter Nagy Vörös Foltja
Azt egy ideje tudjuk, hogy régóta csökken a mérete, egy új, a Hubble-űrteleszkóppal végzett vizsgálat a rugózó-rezgő változásaira mutatott rá.
A Jupiter legjellegzetesebb látható alakzata a Nagy Vörös Folt (NVF) anticiklonális forgású örvénye, amelynek folyamatosan változó külleme nemcsak szép és érdekes, hanem a felhőzet viselkedése miatt tudományos szempontból is fontos. A Hubble-űrteleszkóp hosszú távú bolygófigyelő programja, az OPAL keretein belül évente egyszer rápillant a Jupiterre, egy új program azonban ennél sokkal több, évi 8 alkalmat biztosít a NVF megfigyelésére. A 8 alkalom egy 3 hónapos ciklus során adódik, így 2023 decembere és 2024 márciusa közt végezte el legutóbb e megfigyeléseket az űrteleszkóp.
Az időszak során készült fotókból úgy tűnik, a NVF távolról sem oly stabil, mint amilyennek hittük. Elliptikus formája hol gömbölydedebb, hol elnyúltabb kissé, és egyelőre nincs magyarázat erre a különös, rugózó viselkedésre. Azonban a Jupiter rendkívül dinamikusan viselkedő, elképesztően szeles légkörében számítani lehetett arra, hogy valami hasonló történjen.
A 3 havi megfigyelési időszak felvételeiből animációt is készítettek (lásd fentebb), igazán ebben vált könnyen láthatóvá az oszcilláló alakváltozás, amelyről a The Planetary Science Journal folyóiratban számoltak be. A megfigyelésekből kiderült, hogy a folt alakváltozása ugyanakkor zajlik, amikor a mozgási sebessége is változik.
A Hubble ultraibolya tartományú megfigyelései azt is bemutatták, hogy a vihar jól elkülönülő középrégiója akkor a legfényesebb, amikor az oszcillációs ciklusa során a NVF a legnagyobb kiterjedésű. Ez arra utal, hogy ilyenkor a légkör magasabban lévő rétegeinek homálya kevesebb UV-fényt tud elnyelni.
„A NVF a gyorsulása és lassulása során nekinyomódik a tőle északra és délre lévő futóáramlat szeleinek” – mondta Mike Wong, a kutatás résztvevője. „Olyan ez, mint amikor egy szendvics közepébe túl sok mindent teszünk, és kidudorodik ezektől a kenyér.” Miközben a Jupiter e híres foltját maga a futóáramlat tartja a helyén, addig a futóáramlat nélküli Neptunusz sötét foltjait semmi, így azok szabadon vándorolhatnak a bolygó légkörében.
A folt zsugorodása kapcsán a kutatók megjegyezték, hogy feltehetően egy kicsit még csökkenni fog a mérete, majd stabilizálódik.