Ferenc, Olívia2024. december 03., kedd
Föld

Égi jelenségek 2024. december első felében

National Geographic Magyarország

Újholddal majd alkonyi sarlóval kezdődik, teliholddal végződik az időszak, itt az év legjobb meteorraja is, de erős holdfényben, intim közelségbe kerül a Hold és a Fiastyúk, közelednek a leghosszabb éjszakák.

Geminida maximum utáni estén készült kompozit kép, kb. 3 óra fotóiból
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Alkonyi holdsarló a hónap elején

Elsején újholdas éjszakánk lesz, ha az időjárás kedvez, használjuk ki a sötétséget! 2-án ugyan már megjelenik az alkonyi égen a 2 százalékos holdsarló, ám látni nem fogjuk, mivel 20 perccel a Nap után lenyugszik.

3-án már van esélyünk az alkonyi sarló megfigyelésére, akkor 1 óra és 20 perc különbség van a két égitest lenyugvása között. A délnyugati égen keressük az 5,8 százalékos sarlót, fél órával napnyugta után már esélyes megpillantani, ekkor 5 fokos magasságban jár. A sarlóhoz optimális időpont a keleti határaink közelében 16:19, Budapesten 16:29, nyugaton 16:41 lesz.

Alkonyi holdsarló Vénusszal, 4-én

Vénusz és holdsarló 4-én
Forrás: Stellarium

4-én a sarló már 11,8 százalékos lesz, és nem egészen 5 fokra felette a Vénusz is ott ragyog majd. A laza együttállás különösen szép látványt nyújt majd a még pirosló alkonyi égen, érdemes e jelenség megfigyeléséhez, fotózásához szép tájat vagy épp városképi elemet keresni, ami tovább emeli a páros esztétikai értékét.

A holdnyugta ideje ezen az alkonyon keleti határainknál 18:13, Budapesten 18:25, nyugaton 18:36 lesz. A sarlót már fél órával napnyugta után érdemes keresni, ekkorra a Vénusz is jól látható lesz már. A Vénusz a sarló után mintegy fél órával nyugszik le.

Lenyugvó holdsarló a hidegpárna felett, a torzulást a légkör okozta.
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Itt érdemes kitérni egy izgalmas jelenségre is.

A téli időszak első felében hazánkban gyakori az úgynevezett hidegpárna, vagyis az az időjárási helyzet, amikor köd lepi el a medencét, de kis szerencsével a magasabb hegyeink ebből kilóghatnak.

Ha ilyen helyzet áll fenn, azért is érdemes egy, a ködréteg feletti hegyről nézni a napnyugtát, holdnyugtát vagy épp a Vénusz lenyugvását, mert a légkör e helyzetre jellemző hőmérsékleti rétegződése különös délibábjelenséget produkálhat.

Szerencsés esetben a hegyek kilógnak a ködrétegből
Forrás: Önök küldték / Badics Marianna

Ennek megfigyeléséhez tiszta horizont szükséges (ez a hidegpárna felett gyakran adott), és valóban jó megfigyelőhely, ahonnan rá is látunk e tiszta horizontra. Az égitestek alakját a légrétegek eltérő fénytörése eltorzítja, hullámossá teszi, vagy épp szeletekre bontja. Ilyenkor kialakulhat a zöld sugár jelensége, amikor a délibábhatás miatt a Nap vagy a Hold lenyugvó (és persze felkelő) alakja felett egy egy-egy pillanatra felvillan egy élénk smaragdzöld foltocska.

Zöld sugár jelenség a Nap délibábtól eltorzult alakjának tetején.
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Ugyanez a Vénusz esetében is lejátszódik, bár megfigyelni csak nagyobb nagyításban tudjuk, nagyobb teleobjektívvel, távcsővel. Mivel e jelenségek igen rövid idő alatt is sokat változnak, ilyenkor érdemes lehet videózni a holdnyugtát, Vénusz-nyugtát. A zöld szín megjelenésére csak akkor számíthatunk, ha tiszta levegőn keresztül figyeljük az eseményeket, mivel ez könnyen kiszóródik akár pára, akár por vagy más anyag van a légkörben felettünk.

Hold és Szaturnusz 8-án

Az 50 százalékos megvilágítású Hold jobb oldalán 4 fokos távolságban kereshetjük a Szaturnuszt. A kora esti órákban a déli égen, majd a délnyugati-nyugati égen láthatjuk őket. Mivel a távolságuk nő, ezért érdemes inkább még este megfigyelni a laza párost.

Hold-Fiastyúk közeli együttállás, részleges fedés

Részben együttállás, részben fedés
Forrás: Térkép: Wikimedia Commons

A Hold és a Fiastyúk égi útja gyakran találkozik, idén volt már hasonló szituációnk – ám most a telihold fogja hazánk egyik felén elfedni a Fiastyúk egyik fényes csillagát, az Atlast. Az ország többi részén csak igen közeli együttállás várható. Mivel mindez a telihold fényében zajlik, szabad szemmel nem fogjuk látni, így érdemes távcsővel megkeresni a Fiastyúk csillagait a Hold mellett.

A jelenség az erős holdfény miatt nehezen is fotózható. Aki a fedésre kíváncsi, annak az ország keleti – délkeleti felére érdemes utaznia. A fedés mintegy 20 percig tart, helyszínenként kissé eltérő időben, Szegeden például 18:48-kor kezdődik, és 19:11-kor végződik, itt az Atlast teljesen elfedi a Hold. Városonként pár perc eltérés lehet az időpontokban. Egerben, ami a fedési sáv nyugati szélén lesz, már csak 10 perces lesz a fedés, Budapestről viszont szinte csak súrolja az Atlas a Hold peremét, itt már nem látni fedést.

Itt a Geminidák maximuma 13/14-én éjjel

A meteorvadászok kedvenc raja a Geminidák, mivel stabil, megbízható, és elég fényes meteorokat is ad. A raj egyetlen problémája sokak számára az, hogy december közepi, így némiképp hűsebb időben lehet élvezni a potyogó meteorokat, mint a nyári Perseida maximumot, cserébe viszont jó hosszú az éjszaka.

Míg egy Perseida-éjszaka este 9 után kezdődik és reggel 4 előtt véget ér a világosság miatt, addig a Geminida-éjszaka délután 5-től reggel 6-ig is élvezhető.

Ehhez persze nem árt valami fűthető hely, ahova időnként bebújik az ember kicsit melegedni – bár lehet, hogy a klímaváltozás ezt a problémánkat is megoldja… A Geminidák az a meteorraj, amelyet még felhők közt is érdemes nézni! (Lásd az alábbi, égboltfigyelő webkamera felvételeiből összeállított videón:)

A Geminidákat már sötétedéstől láthatjuk, korán kel az Ikrek (Gemini) csillagkép közelében lévő radiánsa. Az esti időszakban, míg alacsonyan áll a radiáns, hosszú utat bejáró meteorokra számíthatunk, az éjszaka későbbi időszakában, a zenit közelében járó radiánssal viszony sokkal több meteor jut egünkre.

A maximum éjszakája közepén – ha nem volna Holdunk – akár óránként 130-140 meteort is látni lehetne. Holdfénnyel ezt a számot nagyjából felezni-harmadolni érdemes, így az éjszaka közepén mondjuk 40-70 látható meteor hullhat. Ez is igen szép szám, ahhoz, hogy lássuk, érdemes közvetlen fényszennytől messzebbre húzódni, kimenni a város határán kívülre, de a teliholdas fényviszonyok miatt túlzásokba ne essünk.

A megfigyeléshez ezúttal az legyen a fő szempont, hogy a Hold ne süssön a szemünkbe! Mivel meteorok az égbolt bármely pontján felbukkanhatnak, különösebb jelentősége nincs annak, hova is nézünk. Fotózás esetén azok vannak előnyben, akik nem sajnálják a fényképezőgépüket (meteorozni érdemes tükör nélküli, MILC géppel), ugyanis rövidebb záridőkkel lehet csak dolgozni a holdfény miatt.

A hidegben szükség lehet arra is, hogy ne csak magunkat fűtsük, hanem a fényképezőgépet is – télen amúgy is érdemes fokozottan figyelni a pára lecsapódására. A Geminidák maximuma nem korlátozódik pár órára, így az éjszaka bármely pontján belefoghatunk a megfigyelésbe, de érdemes éjfél körül, amikor magasan jár a radiáns.

Csendes-óceáni jelenség okozhat zivatart hazánkban

Csendes-óceáni jelenség okozhat zivatart hazánkban

A szakértők egy, a Csendes-óceánhoz köthető jelenség, az El Niño–Déli Oszcilláció hatásait elemezték.

Ez az első közeli kép egy másik galaxis csillagáról

Ez az első közeli kép egy másik galaxis csillagáról

Az épp haldokló vörös óriáscsillag a Nagy Magellán-felhőben található, tőlünk mintegy 160 ezer fényév távolságra.

November asztrofotója: Tejút és a Három Nővér

November asztrofotója: Tejút és a Három Nővér

A Dolomitok szimbolikus sziklaformációja felett megjelenő csillagok és üstökös látványa: megfizethetetlen.

Új elmélet született a Mars holdjainak keletkezéséről

Új elmélet született a Mars holdjainak keletkezéséről

A Mars két szokatlanul apró holdja létrejöttéről számos elképzelés volt már eddig is, most szuperszámítógép segítségével dolgoztak ki egy új elméletet.

Bepillanthatunk a Hold túloldalának vulkanizmusába

Bepillanthatunk a Hold túloldalának vulkanizmusába

A kínai Csang’o-6 szonda kőzetmintái arról árulkodnak, hogy 4,2 és 2,8 milliárd éve is aktív vulkanizmus zajlott a Hold túlsó oldalán.

National Geographic 2024. novemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket