Ez az első közeli kép egy másik galaxis csillagáról
Az épp haldokló vörös óriáscsillag a Nagy Magellán-felhőben található, tőlünk mintegy 160 ezer fényév távolságra.
A napunknál 2000-szer nagyobb, a Nagy Magellán-felhőben lévő csillag a WOH G64, amelyet az Európai Déli Obszervatórium Nagyon Nagy Távcsöve (ESO VLT) interferométere segítségével sikerült egészen közelről megörökíteni. A saját galaxisunkban lévő csillagok közül mintegy két tucatnyiról készítettek már a csillagászok hasonló, ráközelített képet, azonban ez az első, hogy a Tejútrendszeren kívüliről is sikerült.
„Tojásdad burkot fedeztünk fel, ami közelről körbeölelte a csillagot” – mondta el a kutatást vezető Keiichi Onaka, a chilei Andrés Bello Egyetem asztrofizikusa. „Ezt azért találjuk igencsak izgalmasnak, mivel közvetlenül kapcsolatban állhat azzal a drámai anyagkilökődéssel, amely a hamarosan szupernóvává váló csillag haláltusáját jellemzi.” A kutatók már 2005 óta kutatják e csillag tulajdonságait, de egészen eddig nem készült róla közelkép.
Ahhoz, hogy ezt a felvételt elkészíthessék, meg kellett várni a GRAVITY nevű, új generációs műszer elkészültét. Ezt követően a friss felvételeket össze tudták vetni a korábban készültekkel, és kiderült, hogy a csillag halványabbá vált az elmúlt évtized alatt. Ez azt is jelentette, hogy a kutatóknak gyakorlatilag „élőben” sikerült követni egy csillag életének eseményeit.
A vörös szuperóriások, mint amilyen a WOH G64 is, életük utolsó szakaszában ledobják a külső rétegeikben lévő gázokat és port, néhány évezred alatt. „E csillag az egyik legextrémebb e csoporton belül, drámai változásai pedig közelebb hozhatják robbanásos végzetét” – mondta Jacco van Loon, aki nemcsak a mostani kutatásban vett részt, hanem már az 1990-es években is tanulmányozta ezt a csillagot.
Ahogy a csillag halványodik, úgy válik egyre nehezebbé a mostanihoz hasonló, közelkép készítése is. Azonban a további fejlesztések átléphetnek ezen a problémán. A GRAVITY+ segítségével majd tovább folytathatják a szakemberek az óriáscsillag megfigyelését, így követni tudják annak további változásait is. A mostani eredményeket az Astronomy & Astrophysics folyóiratban fogják közölni hamarosan.