Gusztáv, Marcell2025. január 16., csütörtök
Föld

Újabb egy évet csúszik majd a NASA következő Holdra szállása

National Geographic Magyarország

Az Artemis-program sokadik halasztását éli meg, lassan elérkezik ahhoz a dátumhoz, amelyet reálisnak tartottak korábban a szakemberek.

Fantáziakép
Forrás: NASA

Az 1969-es első sikeres Holdra szállás óta nagyon jól tudjuk, hogy nem könnyű feladat eljutni még ide a szomszédba sem. Akkoriban hatalmas pénzeket és kutatói-technikai apparátust adtak a hidegháború idején oly fontos elsőség miatt a NASA-nak, ilyesmire sajnos „békeidőben” nincs igény és lehetőség. Emiatt jelenleg arányában jóval kisebb költségvetésből kellene kigazdálkodnia az amerikai űrhivatalnak az Artemis-program egyes lépéseit, és az az első pillanattól fogva világos volt, hogy sokkal nehezebb így.

Rengeteg aprósággal vált modernebbé azóta az űrtechnika, ám alapvetően ugyanazokat a fizikai elveket kell ma is kihasználni, viszont szerencsére sokkal nagyobb hangsúlyt kap az emberek biztonsága. Ez az egyik oka annak, hogy most ismét halasztják az Artemis-II és az Artemis-III küldetéseket.

A második, a Holdat már űrhajósokkal a fedélzetén megkerülő küldetésre 2026 áprilisában, a harmadik, már valóban landoló küldetésre pedig 2027 közepén kerülhet sor. Az Artemis-program kezdetén a 2028-as Holdra szállás időpontját tartották reális célnak, ezt azonban Trump korábbi elnöksége idején politikai nyomás hatására több évvel előre hozták – persze sikertelenül.

Mi áll az újabb halasztás hátterében?

Az Artemis-I küldetése abszolút tesztküldetés volt, vagyis az volt a célja, hogy még ember nélkül kiderüljön, ha valami gond van az űrhajó bármely részével. Ehhez nem elegendő annyi, hogy oké, hazaért, hanem rendkívül tüzetes vizsgálatoknak vetik alá az eszközt, és a rajta elhelyezett milliónyi szenzor által rögzített adatokat.

A hőpajzs az Orion kapszula visszatérése után, látható, hogy egyes darabkái hiányoznak.
Forrás: NASA

A leszálló Orion kapszula – amelyben majd az űrhajósok utazni fognak az éles küldetések során – hővédő pajzsa néhány helyen megsérült. A meglepően hosszú ideig tartó vizsgálatok most adtak eredményt ennek okairól: a pajzs külső védőburkolata anyagában keletkező gázok nem tudtak szabadon távozni a légköri felizzás során. Ennek hatására repedések keletkeztek, majd a repedések mentén a pajzs darabkái is kitörtek, leváltak. Bár az Artemis-I esetében gyönyörűen landolt az Orion kapszula, ez nem feltétlenül lenne ugyanígy minden esetben.

A hőpajzs Avcoat nevű anyaga egy speciális epoxigyanta, amelyet korábbi változatában már az Apollo űrhajókon is használtak, de az űrsiklókon nem. Ez a légkörben felizzik és elkopik (ahogy egy légkörbe lépő meteoroid is), és közben megóvja a kapszula belsejét a hő hatásaitól. A Columbia űrsikló 2003-as katasztrófája óta azonban a hővédő pajzs extra figyelmet kap, ugyanis a hőpajzs bizonyos mértékű sérülése végzetes lehet, ezt minden áron el kell kerülni.

A hőpajzs egy eleme a tesztkamrában, ahol a légköri visszatérés körülményeit rekonstruálták.
Forrás: NASA

A NASA szakemberei most arra a következtetésre jutottak, hogy az Artemis-II esetében a kapszulára egyébként már felszerelt hőpajzs használható, a biztonsági intézkedést az fogja jelenteni, hogy a visszatérés során kissé eltérő pályán lépnek a légkörbe. Az Orion kapszulája a légkört használta fékezéshez, ehhez az elsődleges belépés szögét úgy határozták meg, hogy kis időt a légkörben eltöltve a kapszula visszapattanjon a légkörön kívülre, majd, már jelentősen kisebb sebességgel újra belépve a végleges leszálló pályáját felvegye.

Nem volt elég forró a helyzet

A NASA mérnökei az Ames Kutatóközpontban precízen rekonstruálták a hőpajzs visszatérése során fennállt körülményeket. Ebből sikerült feltárni, hogy a hőpajzs anyaga azt az időszakot szenvedte meg, amely az első és a második légkörbe lépés között volt. Ekkor ugyan nem volt túlforrósodva a pajzs, lelassult a külső réteg elszenesedése, ám elég meleg volt ahhoz, hogy belső rétegeiben a hő gázokat hozzon létre, de azok ne távozhassanak.

Ez kimondottan annak köszönhető, hogy nem volt olyan extrém forró a helyzet, mint amilyenre tervezték és tesztelték a pajzsot. Ha elég forró lett volna, a külső elszenesedő réteg mikrohézagain keresztül a gázok képesek lettek volna távozni. (Nagyjából az a helyzet állt elő, mint a bejglisütéskor, ha elfelejtjük megböködni a tésztát és kireped a sütemény.)

A hőpajzs egy speciális műgyanta réteg. A légkörbe érve ez elkezd felforrósodni, a réteg közepén lejátszódó pirolízis során felbomlik a gyanta anyaga, ebből számos gáz távozik, végtermékként pedig elszenesedett réteg marad utána. A szenes réteg a hőpajzs külseje, amely a légköri visszatérés során le is kopik apránként. Ez a két réteg együttesen biztosítja, hogy a hőpajzs mögötti űrhajó védett a forróságtól.
Forrás: Xu et al.

A számítások egyébként azt mutatták, hogy a probléma nem vezethetett volna a kapszula és a legénység elveszítéséhez. Ettől függetlenül is: fő a biztonság!

A tervek szerint az Artemis-II, 2026-ra tervezett, immáron emberes tesztküldetése során a kapszula más pályán lép be a légkörbe, elvetve a visszapattanásos fékezés módszerét, meredekebb szögben érkezik. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan nagy hőhatásnak lesz kitéve a pajzs, így nem következhet be a korábbi küldetéskor tapasztalt hőfelhalmozódás és veszélyes gázképződés.

A jövő azonban a hőpajzs anyagának fejlesztése: olyan Avcoatot kell készíteni (ennek kísérletei már folynak), amely a mostanihoz hasonló helyzetben sem veszíti el átjárhatóságát, így a belsőbb rétegben keletkező gázok távozni tudnak a légköri manőverek különböző körülményei során.

A NASA következő igazgatója a Trump megválasztott elnök által jelölt (ám a szenátus jóváhagyására váró) Jared Isaacman lesz. A milliárdos, a világűrt kereskedelmi űrhajósként kétszer is megjárt üzletember a középiskolát ugyan félbehagyta, de egy magánegyetemen szerzett aeronautikai diplomát.

Kinevezésének célja nyilvánvalóan a NASA felrázása, amire, valljuk be, némiképp szüksége is van az ügynökségnek. Reméljük, hogy a személyi változások jó hatással lesznek majd a tudományos munkára is, nemcsak a nemzeti büszkeséget akarják ezzel felizzítani.

20 éve szállt le a Huygens űrszonda a Titán felszínére

20 éve szállt le a Huygens űrszonda a Titán felszínére

A Szaturnusz legnagyobb holdja sűrű, átlátszatlan légkörbe burkolózik, így csak találgatni lehetett, milyen a felszíne – a leszálló szonda meglepő képeket küldött haza.

200 éves vulkáni rejtélyt sikerült megoldani

200 éves vulkáni rejtélyt sikerült megoldani

Eltompult és kékessé vált a Nap fénye az északi félteke jelentős részén, nagyjából 1 Celsius-fokkal csökkent a bolygónkon a hőmérséklet, és volt, ahol éhínség is kialakult.

Ennél kisebb főövbeli kisbolygót nem találtunk eddig

Ennél kisebb főövbeli kisbolygót nem találtunk eddig

A James Webb-űrteleszkóp a fő kisbolygóöv objektumait vizsgálta különös módszer segítségével, és 138 eddig nem látott égitestet fedezett fel.

Sólepárlók tarkítják a Rhone torkolatvidékét

Sólepárlók tarkítják a Rhone torkolatvidékét

A francia folyó Salin-de-Giraud falu mellett ömlik a Földközi-tengerbe, ahol hatalmas sólepárlók szolgálják az ember sóigényét és a vándormadarakat egyaránt.

Égi jelenségek 2025. január második felében

Égi jelenségek 2025. január második felében

Holdfényesen kezdődik az időszak, a végén pedig lesz alkonyi és hajnali holdsarlónk is, együttállásokkal.

National Geographic 2025. januári címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket