József, Bánk2025. március 19., szerda
Föld

Égi jelenségek 2025. február második felében

National Geographic Magyarország

Holdmentes kora esték, ragyogó téli csillagképek, együttállások, bolygók várnak az églesőkre február második felében.

Forrás: Önök küldték / Imre Péter

Élvezzük a téli csillagképek látványát!

Habár úgy tűnik, az idei tél egy kedd délelőttre esett, cserébe hetekig tartó köd ült a Kárpát-medence elátkozott lakóin, a csillagos égbolt azért továbbra is úgy működik, ahogy az évszakok diktálják. A téli csillagképeket sokkal könnyebben felismerjük, mint a nyáriakat, mivel jellegzetesebbek a több fényes csillag miatt, és a Tejút derengő sávja se „zavarja” a látványukat. Talán emiatt is szeretik olyan sokan ezeket a csillagképeket, mint például az Orion, a Bika, vagy az Oroszlán. Ráadásul most a Jupiter és a Mars miatt még érdekesebbek.

Ahhoz, hogy ezeket a csillagképeket megfigyeljük, és rácsodálkozhassunk a téli égbolt szépségére, nem kell különösebben nagy utazást se tervezni, közepesen fényszennyes égen is megpillanthatók.

Természetesen minél sötétebb égen nézzük őket, annál látványosabbak, de ezúttal kevésbé korlátozott a lehetőség. Ha fotón szeretnénk megörökíteni, akkor vagy egészen nagy látószögű objektívet válasszunk, vagy készítsünk panorámaképet. Amennyiben egészen vékony fátyolfelhő volna az égen, ez talán még szebbé teheti a látványt: a csillagok színét kiemeli a vékony felhőn szóródó fény.

Hold-Spica együttállás 17-én hajnalban

Alvászavarosak számára ajánlott az együttállás: hajnal 4-5 felé a délnyugati égen, kb. 30 fokos magasságban, egymástól 4 fokra jár majd a két égitest. A Hold 81 százalékos megvilágításban áll, tőle balra keressük a kékesfehér fényű Spicát, a Szűz legfényesebb csillagát.

Antares-Hold együttállás – a holdfény miatt sajnos a Tejútból nem sok látszik majd.
Forrás: Stellarium

A már csak 45 százalékos megvilágítású Holdat a déli égen, kb. 15 fokos magasságban kereshetjük, tőle balra, alig 2 fokra jár a vörös óriáscsillag, az Antares. A holdfény még túl erős lesz ahhoz, hogy igazán látványos legyen a jelenet, a már egyébként szépen látszó déli Tejút derengését biztosan elnyomja a Hold. Extra tiszta levegőben (előző este átvonult hidegfront után) azért nem lehetetlen megpillantani a Tejutat se, de elég kicsi rá az esély.

Hajnali holdsarló 25-én

A tél végén a hajnali holdsarlók nehezen megfigyelhetők. Ezen a reggelen a már erősen pirkadó délkeleti égen fog felkelni a 10 százalékos megvilágítású Hold, ez már elég látványos, és már láthatjuk a megvilágítatlan részét, a földfényben fürdő oldalát is égi kísérőnknek. Viszont mindenképp olyan észlelőhelyet keressünk, ahonnan rálátni a délkeleti látóhatárra, mert nagyon hamar világosodik már, és minden elveszített perc nehezíti a Hold megpillantását.

Keleten 05:22, Budapesten 05:33, nyugaton 05:42 a holdkelte ideje. Ekkor már rendkívül világos lesz a horizont, így a sarló vastagsága ellenére se lesz túl könnyű feladat az észlelés. Pont ezen világosság miatt 26-án már nem is érdemes próbálkozni a sarlóval.

Merkúr-Szaturnusz együttállás 25-én

A még világos nyugati horizonton kereshetjük a két bolygót 25-én alkonyatkor. A Merkúr igen fényes, jó eséllyel könnyen megpillantható (bár ehhez is teljes rálátásra és tiszta horizontra lesz szükség), azonban tőle balra, kissé lefelé, a 1,5 fokra lévő halvány Szaturnuszt kemény dió lesz észrevenni. Emiatt célszerű az együttállást ezúttal kis távcsővel, binokulárral követni, a Merkúr támpontként szolgálhat a halvány Szaturnuszhoz. Teleobjektíves fotón persze a Szaturnusz is megjeleníthető, de szabad szemmel látni, igen kicsi az esély hazai környezetben.

A Merkúrt már akár fél órával napnyugta után kiszúrhatjuk, ekkor még 5 fok magasan jár, de a Szaturnuszhoz érdemes várni még: 50 perccel napnyugta után már kereshetjük, ekkor kb. 2 fokos magasságban lesz a nyugati horizonton. „Természetesen” csak pár perc lesz az észlelésükre.

A pároshoz keleti határainknál 18 óra, Budapesten 18:10, nyugaton 18:20 az ideális pillanat – és ezúttal tényleg szinte pillanatról van szó, alig 15-20 percünk lesz, és ez is csak akkor, ha valóban kristálytiszta a horizont. A Szaturnusz valószínűleg már percekkel előbb eltűnik a halványsága miatt, már ha egyáltalán sikerült megtalálni.

Itt az állatövi fény időszaka

Tél végén már feltűnő a tavaszi állatövi fény ferde kúpja.
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Tiszta alkonyokon, fényszennymentes helyszínről pillanthatjuk meg a tavaszi állatövi fényt a nyugati égen, akár már napnyugta után egy órával felderenghet, és mintegy másfél órán át látható maradhat. Mivel a nyugati-délnyugati égen dereng fel a szépséges fénykúp, olyan észlelőhelyet keressünk, ahonnan ebben az irányban nincs jelentősebb település, még nagy távolságban sem – sajnos ez Európa közepén nem könnyű feladat.

Segíthet, ha valamely csillagoségbolt-parkunkat keressük fel. A balra dőlő fénykúp csúcsánál a Fiastyúk áll, ám extrém tiszta időben és sötét helyen túl is nyúlik rajta az állatövi fény. A fénykúpban ezúttal a Vénusz is ott ragyog, ami sajnos az igen erős fénye miatt kissé zavaró is lesz. Az állatövi fényt egészen április elejéig láthatjuk, ha holdmentes az alkonyi-kora esti ég. Szerencsére február második felében ezt az alkonyi időszakot egyáltalán nem zavarja a holdfény, így, ha az időjárás is megfelelő, ne hagyjuk ki a lehetőséget!

Láthatatlan bolygósorakozó 28-án

Az együttállás, bolygósorakozó, amelynek a felét láthatjuk majd. Az ábrán látható égrész a fél égboltot átfogja!
Forrás: Stellarium

Ez az alkalom arra szolgál különösen jó példával, hogy könnyen megértsük, mi is a különbség egy sajtóhírként jól mutató esemény és egy valódi látványosság között. Hetek (de talán hónapok) óta találkozhatunk azzal, hogy február utolsó napjain „példátlan” bolygósorakozót láthat az ember, ez azonban, bármennyire is jó lenne, nem igaz.

Ami igaz, hogy valóban a horizont felett lesz az összes bolygó egyszerre, azonban csak 4 (ha a Földet is beszámítjuk, akkor öt) látszik ezekből. Ráadásul egymástól igen nagy távolságban járnak, így a fényességük ellenére se lesznek különösen látványosak. Nem látványosabbak, mint egy átlagos estén. A Szaturnusz, a Neptunusz és az Uránusz biztosan láthatatlan marad, ráadásul a Merkúrt is csak akkor látjuk, ha tiszta a nyugati horizont. A Vénusz-Jupiter-Mars hármasát pedig hónapok óta megfigyelhetjük esténként, mindhárom bolygó fényes, feltűnő jelenség is.

Természetesen senkit se lebeszélni akarok arról, hogy 28-án az alkonyatkor kimenjen egy hegytetőre és megvizsgálja az eget, azonban ne úgy menjen ki senki, hogy valami kivételes dolgot láthat, mert óriásit fog csalódni. Miközben a nem látható Szaturnusz lenyugszik, felette a még kivehető Merkúrt kis szerencsével megpillanthatjuk, ugyanezen irányba nézve csak a Vénusz lesz szem előtt. A Jupiter a déli, a Mars a délkeleti égen, nagy magasságban jár, ahhoz, hogy lássuk őket, meg kell fordulni.

Új módszerekhez vezethetnek a DART küldetés tapasztalatai

Új módszerekhez vezethetnek a DART küldetés tapasztalatai

2022 szeptemberében a DART küldetés során azt tesztelték, miként lehet eltéríteni egy kisbolygót, a teszt adatainak elemzése új stratégiák kidolgozásához vezettek.

Új elmélet magyarázza meg a Mars színét

Új elmélet magyarázza meg a Mars színét

A vörös bolygó a színét a rozsdavörös, vas-oxid tartalmú felszínének köszönheti, de vajon mitől is rozsdásodott be?

Tízezer év múlva jöhetne a következő eljegesedés

Tízezer év múlva jöhetne a következő eljegesedés

Pontos számítások és összehasonlítások készültek a korábbi eljegesedések és interglaciálisok földpálya-adataival.

A Tejútrendszer nyomai rejtőzhetnek a Földön

A Tejútrendszer nyomai rejtőzhetnek a Földön

A 14 millió évvel ezelőtti galaktikus környezetünk nyomokat hagyhatott maga után a földi üledékekben és talán a korabeli klímára is hatással lehetett.

Így néz ki egy napfogyatkozás a Hold felszínéről

Így néz ki egy napfogyatkozás a Hold felszínéről

A rendkívül látványos felvétel ugyan nem az első efféle fotó, azonban különleges főként amiatt, hogy egy magánvállalkozás űrjárműve készítette.

National Geographic 2025. márciusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket