Henrietta, Herbert2025. március 16., vasárnap
Föld

2024 YR4: szinte teljesen biztos, hogy elkerül minket az aszteroida

National Geographic Magyarország

2024. december 27-én fedezték fel a 2024 YR4 jelű picike égitestet, amelynek eddigi, frissített pályaadatai azt jelzik, 99,72 százalék, hogy nem fog a Földnek ütközni.

Fantáziakép
Forrás: ESA-Science Office

Amikor egy korábban nem ismert aszteroidát, kisbolygót felfedez valamelyik erre szakosodott bolygóvédelmi rendszer, alig valamit tudunk róla. Ezek az égitestek meglehetősen halványak, így a megfigyelésük nehéz, csak nagy távcsőrendszerekkel lehetséges, így nagyon sok esetben igen csekély adattal tudnak számításokat végezni a szakemberek. Megbecsülhető, hogy nagyjából mekkora egy ilyen égitest, és a megfigyelés idejétől függően kiszámítható a feltételezhető pályája.

Ha csak kevés időn át sikerült megfigyelni, és a felfedezés körüli időkben ez a normális, akkor túl kevés pályaadatból kell számításokat végezni és következtetéseket levonni. Ahogy azután egyre több adat gyűlik az égitestről, úgy válnak egyre pontosabbá a pályaszámítások.

Jó néhányszor előfordult már, hogy a kezdeti adatok azt mutatták, nem kizárt, hogy a Földnek ütközzön egy ilyen aszteroida, ez történt például a rögtön hírhedtté vált Apophis esetében is, amelyről ma már tudjuk, jó ideig biztosan nem ütközünk vele.

A pályaadatok bizonytalanságából adódóan jelen pillanatban a kisbolygó összes lehetséges Föld-közeli átvonulása útvonalát egy ábrán mutatva lászik igazán, hogy milyen sok lehetőség van, és ebből csak egy az, ami a becsapódást jelenti. A sok-sok kis sárga pont mind egy-egy számítás eredménye. A képen a karika a Hold pályáját jelzi, vagyis látható, hogy ennél SOKKAL távolabbra nyúlik a lehetséges átvonulás helye. Magyarul, a 99,72 százalék, ami a NEM becsapódást jelenti, az nem olyan, mintha a céltáblán 10-es helyett 9-est lőne valaki, hanem olyan, mintha a céltábla közelébe se menne a lövedéke.
Forrás: IAWN

Egy ilyen adathiányos becslés sem felesleges, és nem azért végzik el ezeket a hozzávetőleges számításokat a csillagászok, hogy kipipálhassák az aznapi pánikkeltést. Amíg kevés az adat, addig abból kell gazdálkodni, sokkal fontosabb, hogy legyen valamilyen számítás, ám ilyen esetekben fontos tudni, hogy az bizonyosan pontatlan.

A kalkulációk mellé a szakemberek azt is jelezni szokták, hogy mennyire lehet pontatlan a kapott adat. Egy kisbolygó lehetséges jövőbeli pályája esetében, amennyiben az közel vezet a Földhöz, kiszámítják, hogy a rendelkezésre álló információk alapján mekkora esélye lehet annak, hogy becsapódjon.

2025,. február 19-i adatokkal kiegészült számítások szerint így oszlik el a kisbolygó lehetséges útja
Forrás: NASA JPL/CNEOS

Az alábbi videón a középen látható kis pont a 2024 YR4, a felvételt az Európai Déli Obszervatórium chilei 8,2 méteres Nagyon Nagy Távcsöve (ESO VLT) készítette. Az égitest néhány hét múlva már a legnagyobb távcsöveink számára is túl halvánnyá válik.

A 2024 YR4 egy 40-90 méter közti objektum (ez nagyjából a Szibéria felett 1908-ban felrobbant Tunguz-meteorként elhíresült égitest mérettartományába tartozik) esetében az eddigi megfigyelések alapján olyan pályaadatokat kaptak a szakemberek, amelyek nem zárják ki az ütközést. Az első számítások 1,3 százalékos esélyt adtak ennek, majd további megfigyeléseket követően ez kicsit ingadozott.

A becsapódás esélye 0,28 százalékra csökkent a február végi megfigyelésekkel kiegészülten, vagyis 99,72 százalék, hogy nem fogunk vele túl közelről megismerkedni. 2032. december 22-én hajnalra várható az objektum egyelőre veszélyesnek ítélt közelsége, a túlzottan pesszimisták tehát még ráérnek megvenni a karácsonyfájukat, miután megúsztuk. A friss mérések szerint annak az esélye,hogy a Holdba csapódik, 1 százalék.

A Tunguz-meteor néven ismert égitest a légkörben felrobbant a rá ható erők miatt, ezért elég nagy területen kidőltek a fák a robbanása lökéhullámától. Hasonló robbanás lakott területen elég csúnya rombolással járna. A felvétel több mint egy évtizeddel az esemény után született, ezért láthatók már élő, fiatal fák is.
Forrás: Wikimedia Commons

Mivel a kisbolygó pályáját nem igazán ismerjük még, ezért azt túlontúl korai lenne megmondani, ha becsapódik, az hol történhet majd meg, csak találgatni lehet ezzel kapcsolatban. Azonban a következő évtizedekben számos olyan alkalom lehet, a jelen adatok szerint, amikor „összefuthatunk” ezzel a kisbolygóval.

Jelenleg sajnos távolodik a Földtől az égitest aktuális Nap körüli útján, ez egyúttal azt is jelenti, hogy egyre halványabb és egyre nehezebb megfigyelni. Az addig érkező adatok ugyan ingadozást mutathatnak, de az átlagember számára ennek nincs jelentősége.

A kisbolygó pályája az alapján, amit most tudunk róla.
Forrás: ESA

Az égitest további sorsát két nemzetközi szervezet is követi, de mind a NASA , mind pedig az ESA  külön közleményekben foglalkozott a számítások eredményével. Az ESA kockázati listáját jelenleg ez az égitest „vezeti”, ám ha több megfigyelési adat születik, könnyen lehet, hogy hamar elveszíti első helyét. Az se kizárt, hogy tovább nő a becsapódás esélye, és majd csak 2028-as megfigyelések idején változik érdemben.

Az objektum pályája elliptikus, napközelpontja a Föld és a Vénusz közti térrészre esik, naptávolpontja pedig a Jupiter és a fő kisbolygóöv közti térrészen van. Azonban a pálya három dimenziós, a bizonytalansága attól is függ, honnan látunk rá, a jelenlegi helyzetünk pedig távolról sem ideális.

Az is előfordulhat, hogy valamilyen korábbi felvételen sikerül megtalálni a kisbolygót. A jelenlegi adataink alapján nagyjából behatárolható, hogy hol kell megjelenjen a korábbi évek földközelségei során készült képeken. Mivel e képek, ha vannak, a véletlennek köszönhetően születhettek csak meg, elég nehéz rábukkanni a felfedezése előtti felvételeken, de ha sikerül, ezzel is jelentősen bővülne a pályaadataink sora.

Az ilyen információkat tehát a helyükön kell kezelni. Nem pánikkeltés, hanem tényközlés, amelyről tudjuk, hogy egyelőre adathiányos, és így nem is érdemes még kétségbe esni. (Ha valaki mégis pánikolni szeretne: bőven van olyan dolog itt a bolygónkon, helyben, ami ezerszer bizonyosabb kockázatot jelent, mégse foglalkozunk vele érdemben.)

Az, hogy egyáltalán az átlagemberek elé került a híre, annak köszönhető, hogy az egyezmények alapján az 1 százalékos esélyt meghaladó lehetségesen becsapódó égitestekről a bolygóvédelmi szervezetek értesítést kell kapjanak. Ennek az az oka, hogy ha a hosszasabb megfigyeléseket követően mégis nőne az esélye később a becsapódásnak, és nem csökkenne, ahogy az eddigiekben számos esetben volt, már időben elkezdhessünk foglalkozni a katasztrófa megelőzésével.

Az azonban nagyon valószínű, hogy egy olyan típusú akcióval, amilyet a DART küldetés során tesztelt a NASA, sikerülne az égitestet az útvonaláról kitéríteni, így megelőzhető lenne egy becsapódás. Az aszteroidát jelenleg még figyelik földi óriásteleszkópokkal, illetve márciusban a James Webb-űrteleszkóp számára is megfelelő pozícióba kerül. Ez utóbbi az infravörös tartományú megfigyelésével a kisbolygó méretének pontosításában lesz különösen fontos. Szerencsére a felmerült ötlet alapján az égitestre is fog pillantani az űrteleszkóp, és olyan adatokat kapunk, amik egy esetleg később szükséges védekezéshez elengedhetetlenek.

A következő hetek megfigyelései mellett szinte biztos, hogy változni fognak még a számított kockázati százalékok, de ezek még távolról sem lesznek véglegesek. Biztosan fogunk még hallani erről a kisbolygóról, amint több megfigyelési adat születik, addig talán valaki majd nevet is ad neki.

Így néz ki egy napfogyatkozás a Hold felszínéről

Így néz ki egy napfogyatkozás a Hold felszínéről

A rendkívül látványos felvétel ugyan nem az első efféle fotó, azonban különleges főként amiatt, hogy egy magánvállalkozás űrjárműve készítette.

Nincs olyan magyar város, ahol megfelelő a levegőminőség

Nincs olyan magyar város, ahol megfelelő a levegőminőség

Egy friss jelentés szerint a világ városainak 83 százalékában túl magas a szálló por mennyisége.

Égi jelenségek 2025. március második felében

Égi jelenségek 2025. március második felében

Beköszönt a csillagászati tavasz, búcsúzunk az alkonyi Vénusztól, de még jól láthatjuk az állatövi fényt, napfogyatkozás is lesz, azonban csak egy egész picit kapunk belőle.

A régi földrengéseket a kvarckristályok is megőrzik

A régi földrengéseket a kvarckristályok is megőrzik

A földrengések múltbéli előfordulásáról árulkodhat a táj vagy a kőzet- és üledékrétegek, nemrégiben egy kutatócsoport új jelekre bukkant.

Történelmi mélyponton a tengeri jég kiterjedése

Történelmi mélyponton a tengeri jég kiterjedése

Rekordalacsony idén a februári jégkiterjedés.

National Geographic 2025. februári címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket