Irén, Írisz, Lúcia2025. március 25., kedd
Föld

Földrengésfény magyarázhat egyes kísértetjárásokat

National Geographic Magyarország

Különös fényléseket láttak Summerville környezetében, amelynek legendái, kísértetjárást említő történetekként az 1950-es évektől kezdtek el terjedni.

Az 1886-os charlestoni földrengés romjai
Forrás: Wikimedia Commons

1886-ban a dél-karolinai Charlestonban igen erős, 7,3 magnitúdós, a várost romba döntő földrengés volt. Mivel a térség az USA keleti partján nem épp földrengésveszélyes helyen van, kutatások tárgya, hogy mi okozhatta ezt a nagyon nagy erejű rengést. Susan Hough szeizmológus is azon tudósok közé tartozik, aki szeretne ennek a végére járni, hosszú évek óta dolgozik a területen. Ő vette észre 2023-ban, hogy a Charlestontól 25 kilométerre lévő Summerville egykori vasútvonalán igen jelentős felszínemelkedés és oldalirányú kitérés is lejátszódott.

Ez mutatott rá arra a törésvonalra, amely az 1886-os rengésért felelős volt, és kutatás melléktermékeként derült fény arra, hogy a területen a kisebb rengésekkel is együtt járhatnak valamiféle fénylések.

A Summerville Fénye néven ismertté vált jelenség a sajtóban afféle kísértettörténetként jelent meg, már a 19. században. A vasúton dolgozó egy kalauz felesége minden este kisétált lámpásával a vasútvonal mellé, hogy a munka közben átutazó férjének vacsorát adjon fel a vonatra. Egy este azonban hiába várt, a vonat nem érkezett meg.

Kiderült, hogy kisiklott, és a férje odaveszett – ám az asszony azóta is mindig kijár lámpásával és továbbra is várja párját. Ha valaki erre jár éjszaka, ma is megpillanthatja az imbolygó fényt, ami az asszony kezében himbálódzó lámpás kísértetfénye. A városban számos más kísértettörténet is kering, de az egykori vasútvonalé a legismertebb, és a fényt is sok helyi lakos látta. A helyet, ahol az asszony a lámpásával járkált, Sheep Island útnak hívják ugyan, de a kísérteties fénylések miatt csak Light (Fény) út a közszájon forgó elnevezése.

Akik látták a kísértetet, gyakran számoltak be arról, hogy megrázkódott az autójuk, amikor felbukkant a fény, ez pedig arra is utalhat, hogy épp egy rengés zajlott a „kísértetjárás” idején.

E helyszín közelében még az 1886-os nagy rengés előtt kipattantak kisebb előrengések, majd 1959-ben egy 3,5-es, és 1960-ban egy 4,4-es erősségű rengés is volt. Ez utóbbiak kapcsán jelentek meg a modern kori kísértettörténetek az imbolygó fényről. Hough azonban úgy véli, a kísérteties fények talán pont a földrengésekhez kapcsolhatók, amint ezt az Amerikai Szeizmológiai Társaság ismertette. A kutatásról a Seismological Research Letters folyóiratban számolt be a szakember.

A földrengésfényeknek hívott dolgok elképesztően sokféle jelenségként mutatkoznak meg, és évszázadok óta szó esik róluk, különösen sok a japán feljegyzés. Mégis igen óvatosan kell kezelni e kérdéskört, főleg modern korunkban, amikor az interneten közzé tett és földrengésfénynek titulált dolgok elsöprő többsége a rengések közben látható, és elektromos szikrákhoz, nagyfeszültségű trafóházak hatalmas villanásaihoz köthető (pár éve ilyet láttak Budapesten és környékén – földrengés nélkül).

Egy másik, kisebb részük teljesen normális légköroptikai vagy időjárási jelenség, amit bármikor lehet észlelni. Tisztességes dokumentációjuk ritkább a fehér hollónál, ezért különösen nehéz róluk képet alkotni. Ha van is valamiféle felvétel, az elsöprő többségében egyéb folyamatot, jelenséget mutat, amit egy szeizmológus nem feltétlenül ismer fel, pont úgy, ahogy egy gépészmérnök se tud fogat húzni.

Nem mind arany, ami fénylik – nem mind földrengésfény, amit valaki annak nevez. A japán kutatásban földrengésfény-illusztrációként jelent meg ez a képpár, amelyen a közel függőlegesen, majd ferdén álló „tornádó-szerű felhőt” vélték földrengésfénynek. A gond csak az, hogy ez egy teljesen átlagos kondenzcsík, amit sodor a szél, így egy idő után másmilyennek látszik. Mivel nagyon sok hasonló, egyszerűen magyarázható jelenséget is a földrengésfények közé soroknak, ezért könnyen érthető, hogy a szakemberek sokasága erősen szkeptikus magával a jelenséggel szemben is.
Forrás: Atmosphere

A feljegyzett megjelenési formáik a fénylő ködösségtől a fénygömbökön és fényoszlopokon át a színes fénysávokig terjed, épp ezen sokféleség az, ami miatt rendkívüli feladat bármiféle folyamathoz kötni őket.

Számos szakember teljességgel elutasítja a földrengésfények létezését, mások szerint a különös jelenségek némelyike viszont kötődhet a geológiai folyamatokhoz.

Ez utóbbiak lehetnek az érdekesek, akik konkrétan kutatják e témát, azok leginkább azzal a céllal teszik, hogy hátha így a rengések előrejelzésében előre lehet lépni.

Summerville környzete vizes, lápos terület, így a földrengésekkel kapcsolatba hozott fények akár ehhez is kötődhetnek (mocsárgáz), de Hough úgy véli, a törésvonalaknak és magának a vasútnak is lehet hozzá köze. A Summerville területén lévő sekély törésvonalak, amelyek a sekély fészkű rengésekért felelnek, olyan gázok felszínre jutásában is szerepet játszhattak, mint a radon vagy a metán.

A kőzettestek elmozdulása során kialakulhat olyan szikra, ami azután e gázokat lángra lobbantva fénylésként mutatkozik meg. A vasútnak abban is szerepe lehet, hogy a vonalakat ott építették meg, ahol a természet már megalkotta őket: a törések által a tájba rajzolt egyenes szakaszokra.

A kérdéses vasúti szakasz – a domborzat egyes részeit elrejti. A kutató mérések sorozatát végezte itt el, és műholdas helymeghatározással tisztázta, végül is merre mozdult ki a sínpár.
Forrás: Susan Hough

A rengések idején ez a vasúti szakasz nem üzemelt, de a sínek, vagy a vasút mellé az átépítések során csak félredobált korábbi sínek és más berendezések fémjei szintén szikrázhattak és belobbanthatták a felszivárgó gázt.

A kutató hozzátette, mindez csak egy elképzelés, amelyet műszeres mérésekkel kellene igazolni – ehhez gázdetektorokra volna szükség leginkább, így akár kísérletezni is lehetne a sekélyen elhelyezkedő törések környezetében. Azonban azt is megjegyezte, az ittenihez hasonló kísértettörténetek kapcsán akár addig ismeretlen törészónákat is felfedezhetnek, olyan helyszíneken ahol egyébként igen ritkák a jelentős rengések.

Rengeteg törésvonal van az USA keleti felében, ám azt eldönteni, hogy ezekből melyik aktív, vagyis melyik képes olyan elmozdulásra, ami földrengéssel is járhat, szinte lehetetlen. „Talán ezek a kísértetek a barátaink, és megmutatják, hol találjuk meg e keleti régió törésvonalait” – tette hozzá a kutató.

Mi okozta a Magyarország feletti éjszakai fényspirált?

Mi okozta a Magyarország feletti éjszakai fényspirált?

Az eseményt tömegek észlelték szerte hazánkban.

Részleges napfogyatkozás lesz március 29-én

Részleges napfogyatkozás lesz március 29-én

Az északnyugati országrészben élők számára jobban látható, a délkeleten élőknek elég kicsike mértékű lesz a fogyatkozás.

Megtalálhatták azt a becsapódást, amelyhez a kontinensek kialakulását kötik

Megtalálhatták azt a becsapódást, amelyhez a kontinensek kialakulását kötik

A becsapódás a mai Ausztrália területén hagyott nyomokat, amelyek korát mintegy 3,5 milliárd évesnek becsülik a szakemberek.

Hármas égitestet találhatott a Hubble

Hármas égitestet találhatott a Hubble

A valószínűsített trió a Naprendszer külső régiójában, a Kuiper-övben kering, mintegy 6 milliárd kilométer távolságban.

Meghosszabbítják a Voyager-űrszondák működését

Meghosszabbítják a Voyager-űrszondák működését

A két űrszonda egy-egy mérőeszközének lekapcsolásával spórolnak annyi energiát, hogy a maradék műszerek a 2030-as évekig üzemelhetnek tovább.

National Geographic 2025. márciusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

22 200 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlapNational Geographic 2024. novemberi címlapNational Geographic 2024. decemberi címlapNational Geographic 2025. januári címlapNational Geographic 2025. februári címlapNational Geographic 2025. márciusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket