Égi jelenségek 2025. március első felében

Alkonyi holdsarlóval és együttállással kezdjük az időszakot, távcsövön át megfigyelhetjük a Vénusz sarlóját, lesz több együttállásunk, majd teliholdunk is, hazánkból nem látható teljes holdfogyatkozással.

Holdsarló, Vénusz és Merkúr hármasa 1-jén és 2-án alkonyatkor
A legbelső bolygót a hónap elején jól megfigyelhetjük, ha az időjárás engedi, persze. Elsején azonban nem magában ragyog a nyugati ég alján, hanem a 4 százalékos holdsarló és a Vénusz is a közelében lesz. Míg a Merkúrt 5 fokon, a Holdat 10 fokon, a Vénuszt pedig 20 fokon láthatjuk, vagyis nem lesz szoros az együttállás, ám ez mit sem von le a szépségéből! 18 óra és 18:30 körül már szépen megfigyelhetjük őket.
Másodikán alkonyatkor a Hold már 9,8 százalékos megvilágítású lesz, ez az égitest lesz a hármasból a legmagasabban, 23 fokon áll, amikor a Vénusz 18, a Merkúr pedig 5 fokon, az előző napihoz hasonló időszakban.
Folyamatosan csökken a Vénusz fázisa
Távcsővel vagy nagyobb teleobjektívvel márciusban érdemes lesz követni a Vénusz fázisváltozását. A hónap elején még 13,8 százalékos, azonban a hónap közepére már csak 3,6 százalékos lesz. Az égi geometriának köszönhetően a fázis csökkenése együtt jár azzal, hogy a bolygó látszó átmérője eközben növekszik, ez pedig azt jelenti, hogy egyre szebben mutatkozik majd meg fotókon is. Ugyan a fényessége némiképp csökken, ám ezt nem fogja senki se észrevenni.
A nappali égen is könnyen megtalálható a Vénusz – arra azonban fokozottan ügyeljük, hogy a Napot mindig takarjuk el, ha a Vénuszt keressük! Erre mindenképp valami szilárd, fix tereptárgyat használjunk, mint épület, közlekedési tábla – egy faág erre nem alkalmas, könnyen kimozdul, és így a szemünk világát könnyen elveszíthetjük.
A fázis csökkenésével egyre közelebb is kerül a Naphoz, ezért alkonyatkor egyre korábban nyugszik le belső szomszédunk. Ha a Vénusz-nyugtát fotózzuk, és megfelelő időjárási körülmények uralkodnak, akár a mini-sarlón is észlelhetünk délibábhatást, vagy épp zöld sugár jelenséget – ehhez azonban nagy nagyításban kell követni a Vénuszt. Fontos azt is tudni, hogy a szép Vénusz-sarló ellensége (a felhők mellett) a szél, így erősen szeles időben nehéz lesz igazán szép fotót készíteni róla.
Kézen fogva sétál bele az alkonyatba a Vénusz-Merkúr páros
A hónap elejétől folyamatosan közelednek egymáshoz, majd 12-én alig 5 fokra lesznek egymástól, ekkor állnak a legközelebb. Azonban ezt a távolságot nagyjából tartva követhetjük tovább a két bolygót, amint egyre közelebb kerülnek az alkonyi horizonthoz, hogy a hónap második felében teljesen el is veszítsük őket szem elől. Eközben egyébként a Merkúr fázisa is a Vénuszéhoz hasonlóan csökken, ám ahhoz már nagyobb távcsőre lesz szükség, ha valaki szeretné megcsodálni.
Hold-Fiastyúk együttállás 5-én
A hízó, már 39 százalékos Hold 18 órakor mindössze 1,5 fokra jár a Fiastyúktól 5-én, azonban ekkor sajnos még túl világos lesz. A távolság az idő előre haladtával nő majd, 22 óra felé már több mint 3 fok lesz. Mivel a Hold már túl fényes, ezért nem lesz sokkal szebb a Fiastyúk látványa késő este sem, így amint a fényviszonyok megengedik, vessünk rájuk egy pillantást!
Jupiter és félhold a Bikában 6-án
A Jupiter jó ideje a Bika csillagai közt ragyog, 6-án este az 51 százalékos megvilágítású Hold is csatlakozik a csoporthoz. A Hold és a Jupiter közt több mint 6 fok távolság lesz, így nem lesznek túl közel, azonban a Bika csillagaival együtt már különlegesen szép látványt nyújthat az égbolt. Februárban, ugyan kissé nagyobb távolságban volt a Hold, de egy fátyolfelhős estén látványos holdhaló is kialakult. Erre márciusban is meglehet az esély.
Hold-Mars együttállás 8-9-én éjjel
A Hold ezen az éjjelen 72 százalékos megvilágításban jár, ám a Mars kellően fényes ahhoz, hogy ez ne legyen túlzottan zavaró. A két égitest az esti órákban még mintegy 3 fokra jár egymástól, aonban az éjjel folyamán csökken a távolságuk, 1 óra felé már csak 1 fokra, hajnal 3 felé pedig csak fél fokra járnak egymástól – ez utóbbi időpontban azonban már alacsonyan, alig 10 fokon az északnyugati égen.
Telihold és egy hazánkból nem látható holdfogyatkozás 14-én
Hazai idő szerint 14-én reggel teljes holdfogyatkozás lesz, természetesen akkor, amikor hazánkból nézve már lenyugodott a Hold. Ha valaki azonban Észak- vagy Dél-Amerikában tölti idejét ekkor, ne feledkezzen el az eseményről! Hazánk legnyugatibb csücskében sincs gyakorlati esély a részleges fázis kezdetét megfigyelni: 06:10-kor kezdődik a részlegesség, a Hold pedig még 06:14-kor nyugszik, mindeközben a Nap már a horizont felett lesz. Szóval útlevelet elő, ha valaki holdfogyatkozásra vágyik!
Láthatjuk azonban itthon is a teliholdat, mégpedig az alkonyi holdkeltekor elég jó fényviszonyok mellett. Jó 20 perccel napnyugta után, már kissé sötétedő horizonton bukkan fel a Hold. Keleti határainknál 17:59, Budapesten 18:09, nyugaton 18:19 a holdkelte ideje. Az éjszaka során kb. 40 fokos magasságig emelkedik a Hold majd.