Nincs olyan magyar város, ahol megfelelő a levegőminőség

Egy friss jelentés szerint a világ városainak 83 százalékában túl magas a szálló por mennyisége.

A világ városainak mindössze 17 százaléka felel meg a WHO légszennyezéssel kapcsolatos irányelveinek – derül ki az IQAir éves levegőminőség-jelentéséből. Ez meglehetősen alacsony arány, de még így is óriási javulás a tavalyi jelentéshez képest, amely csupán a városok 9 százalékánál mutatott kielégítő körülményeket.
A frissen publikált, 2024-es adatok szerint a világ legszennyezettebb országa a Csádi Köztársaság volt, ahol a legveszélyesebb, PM2,5 szálló por mennyisége 91,8 mikrogramm per köbméter volt, ami 18-szorosa a WHO irányelveiben meghatározottnak. Csádot a sorban Banglades (78 mikrogramm per köbméter), Pakisztán (73,7 mikrogramm per köbméter), a Kongói Demokratikus Köztársaság (58,2 mikrogramm per köbméter) és India (50,6 mikrogramm per köbméter) követte.
A jelentésben vizsgált 138 ország több mint 91 százaléka átlépte a WHO irányelvei szerint elfogadható 5 mikrogramm per köbméteres mennyiséget, csupán Ausztrália, a Bahama-szigetek, Barbados, Észtország, Grenada, Izland és Új-Zéland maradtak ez alatt a határvonal alatt.
Magyarországon nem volt olyan vizsgált település, amely ne haladta volna meg az Egészségügyi Világszervezet szerint elfogadható szintet.
Budapesten 12; Pécsen 13,3; Debrecenben 16,1; Miskolcon pedig 20,4 mikrogramm per köbmétert mértek.
Az IQAir vezérigazgatója, Frank Hammes szerint a légszennyezés jelenleg az emberek egészségét és az ökológiai stabilitást fenyegető egyik legnagyobb veszélyforrás, ennek ellenére sokan azzal sincsenek tisztában, hogy mennyire kitettek neki. Éppen ezért kifejezetten fontosnak tartja, hogy felhívják a levegőminőséggel kapcsolatos adatokra a figyelmet, ez ugyanis az első lépés egy tisztább levegőjű világ megteremtése felé.
A WHO adatai szerint a légszennyezés légzőszervi és egyéb betegségek kialakulásához vezethet, és évente mintegy 7 millió ember halálához járul hozzá. Negatív hatásai pedig szinte mindenkit érintenek, ugyanis úgy becsülik, hogy a világ lakosságának 99 százaléka olyan levegőt lélegzik, amely PM2,5 szálló por tartalma meghaladja az irányelveik szerint megfelelő, 5 mikrogramm per köbmétert.